Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.

Index Ventures, Haziran ayı biterken toplamda 1,65 milyar dolarlık yatırım fonu oluşturduğunu açıkladı. Bu bütçenin 650 milyon dolarlık bölümü, dokuzuncu risk sermayesi üzerinden erken aşama girişimlere ayrıldı. Geri kalan 1 milyar dolar ise dördüncü büyüme fonlaması için ölçekleme sürecine giren startup’lara gidecek.

1996 yılında Cenevre merkezli olarak kurulan Index Ventures, altı yıl sonrasında operasyonlarını Londra’ya kadar genişletti. Şirketin ek olarak San Francisco’da da ofisi bulunuyor. Index Ventures yaptığı basın açıklamasında yatırım bütçesi hakkında şunları söyledi:

“Hem Avrupa’da hem de ABD’de başarabileceğimiz şeylere olan tutkumuz biraz olsun bile azalmış değil. Kalplerimizde bizler de birer girişimciyiz ve bu tutkuyla lider bir küresel girişim firması oluşturma yolculuğumuz devam ediyor.”

Üstelik şirket yatırımlarını sadece FinTech firmalarına yapmıyor. FinTech Futures haberine göre Index Ventures’un çalıştığı firmalar arasında Betfair, MySQL, Skype ve Just Eat gibi isimler bulunuyor. FinTech sektöründe yapılan yatırımlarda ise, Robinhood, Adyen ve iZettle gibi şirketler göze çarpıyor.

Geçtiğimiz ay, İsveçli teknoloji firması Rebtel, sağladığı 8 milyon dolarlık fonu, göçmenler için iletişim ve iş tekliflerine dijital bankacılık hizmetini ekledi. Bu fonlama turuna katkı sağlayan kurumlardan biri de Index Ventures oldu.