Araştırmalara göre, Latin Amerika ülkelerindeki olumsuz ekonomik hava, FinTech girişimlerinin düzene el atmasına olanak sağlıyor.

FinTech’in gelişmekte olan pazarlarda büyük bir potansiyelinin olduğuna inanılıyor. Latin Amerika’daki son regülasyonlar ve yasama reformları, bu pazarı yabancı şirketlere açarak, Brezilya gibi ülkelerin karmaşıklıkları ve riskleri karşısında ayakta durabilecek olanlara büyük fırsatlar sunuyor.

Brezilya’da, yaklaşık 207 milyonluk nüfusun yüzde 40’ı geleneksel bankacılık sisteminde kara listeye alınmış durumda. Banka hesapları olanların birçoğu da ürün ve hizmetlere sınırlı erişim hakkına sahipler. McKinsey’e göre, Brezilya’da sekiz milyon yetersiz mikro işletme bulunurken, KOBİ’lerin kredi açıkları 237 milyar dolara dayanmış durumda. Bu olumsuz tablo, finansal servislerin FinTech ile tanışması için muazzam bir yapısal talep oluşturuyor.

Amerika merkezli bir yatırım bankası olan Goldman Sachs’a göre, ödemeler, borç verme, kişisel finans ve sigorta sektörleri yıkıcı etkiye karşı en dirençsiz alanlar olarak dikkat çekiyor.

Ekonomik zorluklar FinTech girişimlerinin önünü açıyor

Tüm bu olumsuz havanın ışığında, Latin Amerika hızla FinTech için en verimli alanlardan biri haline geliyor. Meksika ve Brezilya, sırasıyla 238 ve 230 FinTech şirketi ile bölgede lider durumdalar. Inter-American Development Bank (IDB) ve Finnovista’nın 2017 verilerine göre, bu iki ülke Latin Amerika’nın 700 şirketli FinTech pazarının üçte ikisini oluşturuyorlar.

Teknolojinin yüksek kullanım oranı Fintech’in gelişmesi ve büyümesinde önemli bir rol oynuyor. Akıllı telefonların kitle pazarında kabul görmesi, Latin Amerika’da henüz çok yeni bir trend olmasına rağmen, özellikle gençler arasında akıllı telefonlar her geçen gün daha çok benimseniyor.

Mobil pazar dışında, online güven eksikliği ve dolandırıcılık korkusu, biyometrik teknolojiler ve Blockchain gibi FinTech hizmetlerinin daha çok kullanılmasını sağlayacak olgular arasında yer alıyor. Bölge genelinde birçok FinTech, müşterilerinin güvenini kazanmak ve sahtekarlıkla mücadele etmek için yeni teknolojileri hayata geçiriyor.

Makalenin devamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.