Küresel finans dergisi The Banker’da bir yazı kaleme alan Chris Skinner, bankaların üst yönetiminde teknoloji bilgisi olan yöneticilere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

FinTech ekosisteminin önemli düşünce liderlerinden Chris Skinner, The Banker’da yayımlanan “Bankalar teknoloji trenine binmek zorunda” başlıklı yazısında, finans dünyasının teknolojiyle ilişkisini mercek altına aldı.

Yirmi yılı aşkın süre önce bankacılıkta teknolojinin öneminin muazzam ölçüde artacağını savunan Skinner, bugün bu öngörülerin doğru çıktığını hatırlatıyor. Eski Citibank CEO’su Walter Wriston’ın “Paraya ilişkin bilgi, gitgide paradan daha önemli hale geliyor.” sözüne gönderme yapan Skinner, yazısında bankaların teknolojiden uzak kalmasının artık mümkün olmadığının altını çiziyor.

Maliyet, hız ve işgücü anlamında teknolojinin bundan sonra da bankacılıkta önemli olacağına dair örnekler veren Chris Skinner, bankaların eksik kaldığı bir noktayı işaret ediyor: Finans kuruluşlarının mevcut yapılanmalarının büyük çoğunluğu, yönetim kurulunda teknoloji bilgisi yüksek kişilere yer vermiyor.

Yönetim kurullarının teknoloji, dijitalleşme gibi konularda bilgi sahibi olmasının gerekmediğine, asıl işlerinin üst yönetimlerin işini doğru yapmasını sağlamak olduğuna dair yaygın bir düşünce mevcut. Skinner buna kısmen katılsa da, teknolojinin öneminin bu kadar arttığı bir dönemde teknoloji hakkında kısıtlı bilgisi olan yönetim kurullarının, yapılan işleri sağlıklı değerlendirip değerlendiremeyeceğine ve dijitalleşme süreçlerinin başındaki kişilerin doğru kişi olduğundan nasıl emin olunacağına dair sorular soruyor.

Yazının tamamını, The Banker’ın Temmuz 2018 sayısında okuyabilir, Chris Skinner’ın diğer yazılarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bu derlemeyi bizlere sağlayan Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız’a teşekkür ediyoruz.