Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal’ın küresel çapta FinTech ekosistemini mercek altına aldığı girişim platformu FinTechStartups.co, 2018 yılının Haziran ayına ait raporunu paylaştı.

Herkese açık bir dizi kaynağı baz alarak derlenen FinTechStartups.co raporu, FinTech ekosistemindeki küresel gelişmeleri aylık düzende takip ediyor. Haziran 2018’de gerçekleşen yatırım aktivitelerinin bir “karnesi” olarak nitelendirilen rapora göre, dünyanın dört bir yanındaki girişimler erken aşama yatırımlarda toplam 1,9 milyar dolar fon topladı. Ölçekleme aşamasındaki girişimlerin özel sermayelerden aldığı yatırımlar ise 9 ayrı anlaşmada 7,7 milyar dolara ulaştı. Haziran 2018’de FinTech ekosistemi toplam 19 ICO’ya sahne oldu ve 276 milyon dolar topladı.

Haziran ayında melek yatırımcıların ve girişim sermayelerinin ilgisini çeken erken aşama FinTech girişimleri finansman, InsurTech, varlık yönetimi, kripto para ve Blockchain alanında iş yapıyor. Erken aşama FinTech yatırımlarında ülkeler bazında sıralamada ise İngiltere 938 milyon dolar ile açık ara farkla liderliği göğüsledi. ABD 593 milyon dolar yatırım yaparken, Çin’de erken aşama yatırımlar 18 milyon dolarla sınırlı kaldı.

Haziran ayının en çok fon toplayan yatırımları listesinde ilk dört sırada Çinli girişimlerin yer alması dikkat çekti. 400 milyon dolarlık girişim sermayesi yatırımıyla Bitcoin madenciliği donanımı sağlayıcısı Bitmain lider olurken, alternatif finansman girişimi CGTZ 355 milyon dolarla ikinci, 9F FinTech bankacılık çözümleri girişimi 65 milyon dolarla üçüncü oldu.

FinTech yatırımlarının aylık ve yıllık hareket grafiklerini de içeren raporun tamamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.