Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

19 Temmuz 2018
307 Görüntüleme

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu.

Son dönemde FinTech dünyasına yönelik pek çok düzenlemenin devreye alındığı Hong Kong’dan yeni bir hamle daha geldi. Ülkede, Türkiye’deki SPK’ya benzer yetkilerle regülasyonları düzenleyen Hong Kong Monetary Authority (HKMA) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre API kullanımına yönelik kolaylaştırıcı düzenlemelere gidildi.

Eylül 2017’de belirlenen ve Hong Kong’un Akıllı Bankacılık çağına geçişi kapsamında başlatılan çalışmaların en güncel ayağı olan yeni düzenleme, Open API Çerçevesi’nin oluşturulmasını içeriyor. Yol haritasındaki yedi düzenlemeden biri olan bu uygulamayla bankacılık sektörünün rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olmak amaçlanıyor. Bu uygulama ile bankalar müşteri deneyimini geliştiren yenilikçi ve entegre servisleri sunmaya teşvik ediliyor. Bu düzenleme, aynı zamanda Hong Kong merkezli bankaların global rekabette de daha güçlü olmasını hedefliyor.

HKMA’nın düzenlemeye dair hazırlık aşamasında yalnızca bankalarla değil, teknoloji ve FinTech şirketleriyle, sektörel derneklerle, danışmanlık firmalarıyla, ödeme kartı hizmeti sunan kurumlarla görüştüğü belirtiliyor. HKMA, yeni çerçevenin devreye alınmasıyla birlikte piyasaya referans olması açısından geri bildirimleri alarak yapılan çalışmaların bir özetini paylaşacağını da açıklıyor.

23 Temmuz’da HKMA’nın web sitesinden kullanıma açılacak olan Open API servisi, kurum tarafından yayınlanan tüm finansal verileri ve önemli bilgileri kapsayan yaklaşık 130 bilgi paketinden oluşuyor. Lansmanı takiben 50 finansal veri seti ve diğer önemli bilgiler API üzerinden kullanıma açılacak. Geriye kalan 80 set bilginin ise 2019 yılı ortasına kadar hizmete sunulması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CVVC,  Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı
Blockchain
10 görüntüleme
Blockchain
10 görüntüleme

CVVC, Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı

yazar05 - 11 Aralık 2018

İsviçre blockchain ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve  danışmanları tarafından Zug’da kurulan Crypto Valley Venture Capitals- CVVC, blockchain girişimcileri için bir…

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı

Erhan Kahraman - 11 Aralık 2018

Garmin ve Yandex’i bir araya getiren anlaşmayla birlikte, dijital ödeme noktasında yepyeni bir hizmet kullanıcılara sunuldu. Yandex.Money fiziksel veya sanal…

Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para

Melih Çelik - 11 Aralık 2018

Kanada’nın Calgary kenti yönetimi, yerel ekonomiyi güçlendirmek için dijital para çıkartma hazırlığında. Kripto para dünyasının sevdiği, bu sektöre destek olan…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.