Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

19 Temmuz 2018
341 Görüntüleme

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu.

Son dönemde FinTech dünyasına yönelik pek çok düzenlemenin devreye alındığı Hong Kong’dan yeni bir hamle daha geldi. Ülkede, Türkiye’deki SPK’ya benzer yetkilerle regülasyonları düzenleyen Hong Kong Monetary Authority (HKMA) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre API kullanımına yönelik kolaylaştırıcı düzenlemelere gidildi.

Eylül 2017’de belirlenen ve Hong Kong’un Akıllı Bankacılık çağına geçişi kapsamında başlatılan çalışmaların en güncel ayağı olan yeni düzenleme, Open API Çerçevesi’nin oluşturulmasını içeriyor. Yol haritasındaki yedi düzenlemeden biri olan bu uygulamayla bankacılık sektörünün rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olmak amaçlanıyor. Bu uygulama ile bankalar müşteri deneyimini geliştiren yenilikçi ve entegre servisleri sunmaya teşvik ediliyor. Bu düzenleme, aynı zamanda Hong Kong merkezli bankaların global rekabette de daha güçlü olmasını hedefliyor.

HKMA’nın düzenlemeye dair hazırlık aşamasında yalnızca bankalarla değil, teknoloji ve FinTech şirketleriyle, sektörel derneklerle, danışmanlık firmalarıyla, ödeme kartı hizmeti sunan kurumlarla görüştüğü belirtiliyor. HKMA, yeni çerçevenin devreye alınmasıyla birlikte piyasaya referans olması açısından geri bildirimleri alarak yapılan çalışmaların bir özetini paylaşacağını da açıklıyor.

23 Temmuz’da HKMA’nın web sitesinden kullanıma açılacak olan Open API servisi, kurum tarafından yayınlanan tüm finansal verileri ve önemli bilgileri kapsayan yaklaşık 130 bilgi paketinden oluşuyor. Lansmanı takiben 50 finansal veri seti ve diğer önemli bilgiler API üzerinden kullanıma açılacak. Geriye kalan 80 set bilginin ise 2019 yılı ortasına kadar hizmete sunulması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Finovate Europe 2019’da dinlediğimiz 64 FinTech şirketinin ortak özelliği değişen koşullara hızla uyum sağlamaları. Öte yandan değişen sadece koşullar değil.…

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor
FinTech
11 görüntüleme
FinTech
11 görüntüleme

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Visa yaptığı bir açıklamayala Fintech Fast-Track Programını, gelecek nesil dijital ödeme çözümlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak, Orta ve Doğu…

Amazon Hindistan, Android için Amazon Pay UPI’ı duyurdu
Haber
13 görüntüleme
Haber
13 görüntüleme

Amazon Hindistan, Android için Amazon Pay UPI’ı duyurdu

yazar05 - 15 Şubat 2019

Amazon, Axis Bank iş birliği ile Amazon Pay'in bir uzantısı olan Amazon Pay UPI'ı Hindistan'da kullanıma sundu. Şimdilik Android cihazlar…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.