Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

19 Temmuz 2018
176 Görüntüleme

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu.

Son dönemde FinTech dünyasına yönelik pek çok düzenlemenin devreye alındığı Hong Kong’dan yeni bir hamle daha geldi. Ülkede, Türkiye’deki SPK’ya benzer yetkilerle regülasyonları düzenleyen Hong Kong Monetary Authority (HKMA) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre API kullanımına yönelik kolaylaştırıcı düzenlemelere gidildi.

Eylül 2017’de belirlenen ve Hong Kong’un Akıllı Bankacılık çağına geçişi kapsamında başlatılan çalışmaların en güncel ayağı olan yeni düzenleme, Open API Çerçevesi’nin oluşturulmasını içeriyor. Yol haritasındaki yedi düzenlemeden biri olan bu uygulamayla bankacılık sektörünün rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olmak amaçlanıyor. Bu uygulama ile bankalar müşteri deneyimini geliştiren yenilikçi ve entegre servisleri sunmaya teşvik ediliyor. Bu düzenleme, aynı zamanda Hong Kong merkezli bankaların global rekabette de daha güçlü olmasını hedefliyor.

HKMA’nın düzenlemeye dair hazırlık aşamasında yalnızca bankalarla değil, teknoloji ve FinTech şirketleriyle, sektörel derneklerle, danışmanlık firmalarıyla, ödeme kartı hizmeti sunan kurumlarla görüştüğü belirtiliyor. HKMA, yeni çerçevenin devreye alınmasıyla birlikte piyasaya referans olması açısından geri bildirimleri alarak yapılan çalışmaların bir özetini paylaşacağını da açıklıyor.

23 Temmuz’da HKMA’nın web sitesinden kullanıma açılacak olan Open API servisi, kurum tarafından yayınlanan tüm finansal verileri ve önemli bilgileri kapsayan yaklaşık 130 bilgi paketinden oluşuyor. Lansmanı takiben 50 finansal veri seti ve diğer önemli bilgiler API üzerinden kullanıma açılacak. Geriye kalan 80 set bilginin ise 2019 yılı ortasına kadar hizmete sunulması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
158 görüntüleme
FinTech
158 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.