Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

19 Temmuz 2018
258 Görüntüleme

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu.

Son dönemde FinTech dünyasına yönelik pek çok düzenlemenin devreye alındığı Hong Kong’dan yeni bir hamle daha geldi. Ülkede, Türkiye’deki SPK’ya benzer yetkilerle regülasyonları düzenleyen Hong Kong Monetary Authority (HKMA) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre API kullanımına yönelik kolaylaştırıcı düzenlemelere gidildi.

Eylül 2017’de belirlenen ve Hong Kong’un Akıllı Bankacılık çağına geçişi kapsamında başlatılan çalışmaların en güncel ayağı olan yeni düzenleme, Open API Çerçevesi’nin oluşturulmasını içeriyor. Yol haritasındaki yedi düzenlemeden biri olan bu uygulamayla bankacılık sektörünün rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olmak amaçlanıyor. Bu uygulama ile bankalar müşteri deneyimini geliştiren yenilikçi ve entegre servisleri sunmaya teşvik ediliyor. Bu düzenleme, aynı zamanda Hong Kong merkezli bankaların global rekabette de daha güçlü olmasını hedefliyor.

HKMA’nın düzenlemeye dair hazırlık aşamasında yalnızca bankalarla değil, teknoloji ve FinTech şirketleriyle, sektörel derneklerle, danışmanlık firmalarıyla, ödeme kartı hizmeti sunan kurumlarla görüştüğü belirtiliyor. HKMA, yeni çerçevenin devreye alınmasıyla birlikte piyasaya referans olması açısından geri bildirimleri alarak yapılan çalışmaların bir özetini paylaşacağını da açıklıyor.

23 Temmuz’da HKMA’nın web sitesinden kullanıma açılacak olan Open API servisi, kurum tarafından yayınlanan tüm finansal verileri ve önemli bilgileri kapsayan yaklaşık 130 bilgi paketinden oluşuyor. Lansmanı takiben 50 finansal veri seti ve diğer önemli bilgiler API üzerinden kullanıma açılacak. Geriye kalan 80 set bilginin ise 2019 yılı ortasına kadar hizmete sunulması hedefleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
95 görüntüleme
Bitcoin
95 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.