ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

21 Temmuz 2018
253 Görüntüleme

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu.

CFPB Yönetici Direktörü Mick Mulvaney, İnovasyon Ofisi olarak adlandırılan bu yeni yapılanmaya Paul Watkins’in liderlik edeceğini duyurdu. İnovasyon Ofisi’nin şirketlere “20. yüzyıla ait kurallarla” kısıtlanmaksızın yeni ürün ve hizmetler geliştirecek sunacağını ifade eden Mulvaney, “Watkins liderliğinde bu ofisin önemli aşama kaydedeceğinden eminim.” diye konuştu.

FinTech Futures’ta yer alan habere göre, Mulvaney’in İnovasyon Ofisi ile ana amacı, Büro’nun ana öncelikleri arasında yer alan “tüketici dostu inovasyonu” körüklemek. Project Catalyst çatısı altında yapılan her türlü çalışma da bu yeni ofise transfer edilecek. Sandbox ortamında çalışacak FinTech girişimleri, tüketicilerin daha kolay erişebilecekleri, daha rekabetçi, daha yenilikçi finansal servisler geliştirecek.

Yapılan açıklamada, İnovasyon Ofisi’nin bu hedefe ulaşabilmesi için girişimcileri yasal düzenleyicilerle aynı frekansa getiren politikalar geliştireceği, vadesi geçmiş ya da gereksiz regülasyonların ise bu bağlamda gözden geçirileceği belirtiliyor.

Ofisin başına geçen Paul Watkins, daha önce ülkedeki ilk eyalet ölçekli FinTech sandbox çalışmasını yönetmişti. Burada girişimlere sağlanan imkan, pazara kısıtlı erişim karşılığında bazı düzenlemelerden muaf tutulmak şeklindeydi. Watkins ayrıca Arizona Savcılığı’nda ofisin FinTech girişimlerinden sorumlu olarak çalıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Dünyanın bir numaralı kadın start-up’ı Türkiye’den çıkabilir

yazar05 - 22 Mart 2019

Visa (NYSE: V), start-up’lara yönelik “Visa Everywhere Initiative” yarışmasını bu yıl ilk kezdünya çapında sadece kadın start-up’lara özel gerçekleştiriyor.  2015 yılından bu yana…

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı
InsurTech
15 görüntüleme
InsurTech
15 görüntüleme

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken sigorta sektöründeki dijitalleşmeyi anlattı

yazar05 - 20 Mart 2019

BloombergHT ekranlarında yayınlanan ve Sefer Yüksel'in sunduğu Finansal Teknoloji Programı'na AXA Sigorta CEO'su Yavuz Ölken konuk oldu. Ölken, sigorta sektöründeki…

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mi Pay, Hindistan’da kullanıma sunuldu

yazar05 - 20 Mart 2019

Bir süredir beta testinde olan Xiaomi'nin ödeme hizmeti Mi Pay, Hindistan'da kullanıma sunuldu. UPI (Unified Payments Interface) teknolojisi tabanlı uygulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.