ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

21 Temmuz 2018
215 Görüntüleme

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu.

CFPB Yönetici Direktörü Mick Mulvaney, İnovasyon Ofisi olarak adlandırılan bu yeni yapılanmaya Paul Watkins’in liderlik edeceğini duyurdu. İnovasyon Ofisi’nin şirketlere “20. yüzyıla ait kurallarla” kısıtlanmaksızın yeni ürün ve hizmetler geliştirecek sunacağını ifade eden Mulvaney, “Watkins liderliğinde bu ofisin önemli aşama kaydedeceğinden eminim.” diye konuştu.

FinTech Futures’ta yer alan habere göre, Mulvaney’in İnovasyon Ofisi ile ana amacı, Büro’nun ana öncelikleri arasında yer alan “tüketici dostu inovasyonu” körüklemek. Project Catalyst çatısı altında yapılan her türlü çalışma da bu yeni ofise transfer edilecek. Sandbox ortamında çalışacak FinTech girişimleri, tüketicilerin daha kolay erişebilecekleri, daha rekabetçi, daha yenilikçi finansal servisler geliştirecek.

Yapılan açıklamada, İnovasyon Ofisi’nin bu hedefe ulaşabilmesi için girişimcileri yasal düzenleyicilerle aynı frekansa getiren politikalar geliştireceği, vadesi geçmiş ya da gereksiz regülasyonların ise bu bağlamda gözden geçirileceği belirtiliyor.

Ofisin başına geçen Paul Watkins, daha önce ülkedeki ilk eyalet ölçekli FinTech sandbox çalışmasını yönetmişti. Burada girişimlere sağlanan imkan, pazara kısıtlı erişim karşılığında bazı düzenlemelerden muaf tutulmak şeklindeydi. Watkins ayrıca Arizona Savcılığı’nda ofisin FinTech girişimlerinden sorumlu olarak çalıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

yazar05 - 18 Aralık 2018

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil…

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı

yazar05 - 18 Aralık 2018

FinTech İstanbul Platformu’nun kurucu ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, KPMG Gündem'e dünyayı sarsan finansal teknoloji ekosistemini ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Sizi…

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı

Erhan Kahraman - 18 Aralık 2018

Hem büyük finans kuruluşları ve hem de teknoloji şirketleri kripto para dünyasında heyecan verici gelişmelerle haftayı kapattılar. TD Ameritrade’den 30…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.