ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

21 Temmuz 2018
182 Görüntüleme

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu.

CFPB Yönetici Direktörü Mick Mulvaney, İnovasyon Ofisi olarak adlandırılan bu yeni yapılanmaya Paul Watkins’in liderlik edeceğini duyurdu. İnovasyon Ofisi’nin şirketlere “20. yüzyıla ait kurallarla” kısıtlanmaksızın yeni ürün ve hizmetler geliştirecek sunacağını ifade eden Mulvaney, “Watkins liderliğinde bu ofisin önemli aşama kaydedeceğinden eminim.” diye konuştu.

FinTech Futures’ta yer alan habere göre, Mulvaney’in İnovasyon Ofisi ile ana amacı, Büro’nun ana öncelikleri arasında yer alan “tüketici dostu inovasyonu” körüklemek. Project Catalyst çatısı altında yapılan her türlü çalışma da bu yeni ofise transfer edilecek. Sandbox ortamında çalışacak FinTech girişimleri, tüketicilerin daha kolay erişebilecekleri, daha rekabetçi, daha yenilikçi finansal servisler geliştirecek.

Yapılan açıklamada, İnovasyon Ofisi’nin bu hedefe ulaşabilmesi için girişimcileri yasal düzenleyicilerle aynı frekansa getiren politikalar geliştireceği, vadesi geçmiş ya da gereksiz regülasyonların ise bu bağlamda gözden geçirileceği belirtiliyor.

Ofisin başına geçen Paul Watkins, daha önce ülkedeki ilk eyalet ölçekli FinTech sandbox çalışmasını yönetmişti. Burada girişimlere sağlanan imkan, pazara kısıtlı erişim karşılığında bazı düzenlemelerden muaf tutulmak şeklindeydi. Watkins ayrıca Arizona Savcılığı’nda ofisin FinTech girişimlerinden sorumlu olarak çalıştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
95 görüntüleme
Bitcoin
95 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.