Bu yıl Arjantin’de gerçekleştirilen G20 toplantısı her zamanki gibi dünyanın önde gelen ülkelerini bir araya getirdi. Gündeme alınan konulardan biri ise kripto varlıkların kara para aklama ve terör finansmanında kullanımıydı.

G20 üyesi ülkeleri bir araya toplayan aynı isimli etkinlikler her yıl tüm dünyadan ekonomi ve iş dünyası temsilcilerini bir araya toplar. 2015 yılında Antalya’nın ev sahipliğini yaptığı toplantı 2016’da Çin’de, geçen yıl ise Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenmişti.

Bu yıl Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e taşınan organizasyonda finans dünyasına yönelik kararlar dikkat çekti. Teknolojik çözümlerin uluslararası ticarette nasıl vergilendirileceği, geleceğin iş dünyası gibi konuların da ele alındığı G20 2018 Zirvesi’nde ayrıca kripto paralar ile kara para ve sahtecilikle mücadele gibi konular da ele alındı.

G20 ülkelerinin ekonomi bakanları ile merkez bankaları başkanlarının katıldığı toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde FinTech açısından da önemli kararlar bulunuyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre G20 ülkeleri küresel çapta kara para aklamayla (AML) mücadele için Ekim ayı sonuna kadar bir standart belirleme kararı aldı.

Kripto varlıkların arkasında yatan teknolojik yeniliklerin finansal sisteme ve ekonomik büyümeye önemli faydalar sağlayabileceğine değinilen açıklamada, bu varlıkların tüketicilerin korunması, piyasa bütünlüğü, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve terör finansmanıyla ilgili sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çekildi. Kripto para birimlerine yönelik testlerin rezerv para birimlerinin sahip olduğu kilit özelliklerden yoksun olduğu belirtilirken kripto paraların henüz bir finansal risk oluşturmadığı, ancak ülkelerdeki idari kurumların oluşabilecek risklere karşı “uyanık kalmaya” devam edeceği de vurgulandı.

Mevcut AML standardının önümüzdeki üç ay içinde kripto para birimlerine nasıl uyarlanabileceğine dair durum açıklığa kavuşturulacak. Kripto para birimlerinin özellikle kara para aklama ve terör finansmanında bir araç olmasının önüne geçebilmek için Financial Action Task Force (FATF) gibi yapılara da çağrıda bulunuldu. Bu konu ilk olarak Mart ayında gündeme gelmiş ve kripto paraya uyarlanmış yeni AML standartlarının gerekliliği ortaya konmuştu.

Yapılan resmi açıklamanın tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.