Doğunun en büyük mobil ödeme teknolojisi SoftBank, Yahoo Japan ve Hindistan merkezli Paytm iş birliğiyle geliştiriliyor. PayPay adını taşıyan akıllı telefon tabanlı ödeme servisi 2018 sonbaharına yetişecek.

SoftBank ve Yahoo Japan, PayPay Corporation adıyla ortak bir girişime imza attı. PayPay, mobil ödemelerde SoftBank Vision Fund portföy şirketlerinden biri olan Paytm’in teknolojisinden ve bilgi birikiminden faydalanacak. FinTech Futures sitesinde yer alan SoftBank’in açıklamasına göre nakitsiz ödeme oranının yüzde 20’de kaldığı Japonya’da nakit bugün de en yaygın ödeme yöntemi olarak tercih ediliyor.

Japonya’nın hedefi nakitsiz toplumda lider olmak

Japonya hükümeti, nakitsiz ödeme oranını 2025 yılına kadar iki katına, yani yüzde 40 seviyesine çıkarmak için kolları sıvadı. Ülkenin uzun vadeli hedefi ise, yüzde 80 nakitsiz ödeme oranına erişerek nakitsiz toplumda küresel lider konumuna gelebilmek. Japonya’nın hedefleri doğrultusunda üç dev şirket de mobil ödeme alanında çalışmalara öncülük etmeyi hedefliyor. Paytm, 300 milyon müşteri ve sekiz milyon işletmeyi kapsayan güçlü bir ödeme platformuna sahip olarak PayPay’in hızlı büyümesine destek olacak.

Kullanıcı sayısını artırmak için, SoftBank ve Yahoo! Wallet kullanıcılarının da dahil edileceği PayPay platformu, Yahoo Japan kimliğine entegre olarak çalışacak. Böylelikle PayPay özellikleri, mevcut Yahoo! Japan akıllı telefon uygulamaları üzerinde doğrudan kullanılabilecek. PayPay platformunun sonbahar aylarında Japonya’da hizmete açılması planlanıyor.