Visa ve MoneyGram ortaklığı sayesinde, Visa Direct kullanıcılarının sınır ötesine para göndermelerinin yolu açılıyor.

Visa ve MoneyGram arasında yapılan anlaşma ile beraber, gerçek zamanlı ödeme platformu Visa Direct ile sınır ötesi para gönderme işlemleri mümkün hale gelecek. MoneyGram ile yapılan ortaklıkla beraber, normalde sadece Amerika için kullanımda olan Visa Direct, ilk kez sınır ötesi işlemlere izin verecek.

Visa ve MoneyGram operasyonlarını iki ülkeyle başlatacaklar

İki şirketin ilk hedefleri Amerika üzerinden Meksika ve Filipinlere para göndermek operasyonları olurken, önümüzdeki dönemde çok daha fazla ülke ve pazarda Visa Direct’in kullanılması planlanıyor.

Visa Kuzey Amerika Ödeme Platformu Kıdemli Başkan Yardımcısı Cecilia Frew, “Visa Direct ve MoneyGram, müşterilerin paralarını güvenli ve şeffaf bir biçimde dünyanın dört bir yanına gönderebilmelerini sağlamak için bir araya geldi.” diyerek ortaklığı duyurdu.

Dallas, Teksas merkezli MoneyGram, yılın ilk aylarında yaptığı açıklamada Ripple’ın kripto para birimi olan XRP’yi kullanarak Ripple ödeme ağı xRapid yoluyla para transferlerinin hızını artırarak, maliyetleri düşürmeyi hedeflediğini belirtmişti. XRP’nin değeri MoneyGram iş birliğiyle birlikte yüzde 15’e varan oranda artış göstermişti.