FinTech girişimi Finartz, 2018 yılının FinTech trendlerini ele aldığı yazıları Medium hesabında yayınladı. Bu yazıları sizin için derledik.

Yılın Önemli FinTech Trendleri

Fintech; artık adını hemen her yerde ve herkesten duyduğumuz, gelişen teknoloji ile tüm dünyada hızla büyüyen, heyecanla takip ettiğimiz yeni alan. Deloitte, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Fintech İstanbul’un raporlarına göre de Türkiye’deki fintech ekosistemi de hızla büyüyor ve bu alandaki yatırımların günden güne artması bekleniyor. Hızla gelişen teknoloji ise yeri trendleri takip etmemizi zorlaştırıyor. İşte sektörü daha da ileriye taşıyacak yüksek potansiyele sahip bazı önemli fintech trendleri!

1. Blockchain

Blockchain esas olarak bir dizi farklı kullanıcıya dağıtılan, veri kaydı yapan, güvenli, dağıtık ve online bir sayısal defterdir. (Blockchain’in en eğlenceli anlatımı için tıklayınız) Uzmanların deyişine göre blockchain fintech sisteminde bir devrim yaratacak. Fakat işin doğrusu Blockchain sadece fintech sektöründe değil tüm dünyada birçok alanda dünyamızı baştan uca değiştirebilecek güçte.

Birçok büyük banka, gelecekte startuplara karşı gelir kaybı yaşamamak için şimdiden Blockchain’e yatırım yapıyor.

2. Çeşitlenen Kripto Paralar

İlk Bitcoin çıkarıldıktan sonra iki yıl boyunca hiçbir alternatif kripto para yoktu. Daha sonrasında ortaya çıkıp çeşitlenen yeni altcoinler, daha fazla fırsatı ve yeni akıllı çözümleri beraberinde getirdi. Günümüzde ICO’lar aracılığıyla kendi başına bile kripto para oluşturan birçok kişi var ve bu demek oluyor ki tüketiciler ve finans profesyonelleri yüzlerce kripto para seçeneğine sahip. (ICO ve kripto paralar hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.)

3. NFC

‘Near Field Communication’ yani Türkçe olarak ‘Yakın Alan İletişimi’ anlamına gelen bu teknoloji yaklaşık 16 yıllık bir geçmişe sahip. Günümüzde akıllı telefonlarda yaygınlaşan teknoloji Fintech ekosistemine güzel katkılarda bulunuyor. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonlarla mobil ödeme, veri aktarma, alışveriş yapma gibi birçok işlem kolaylıkla yapılabiliyor.

4. Artan Düzenlemeler

Fintech, o kadar hızlı değişiyor, o kadar çabuk gelişiyor ki, yasal düzenlemeler bu duruma ayak uydurmakta zorlanabiliyor. Aslında doğru bir şekilde hazırlanmış yönetmelikler tüketicinin güvenini artırıyor. Sektörü daha güçlü ve güvenli hale getiriyor. Tüketici güveni yüksek olunca, fintech sektörüne olan talep artıyor. Fintech endüstrisi sağlam koşar adımlar atıyor.

5. Yapay Zeka (Artificial Intellicence)

Fintech’in ortaya çıkışı ile baştan uca yenilenen finans sektörü, günden güne çalışma alanları artan yapay zeka ile bambaşka bir boyuta taşınıyor. Temelinde ‘makine öğrenmesi’ algoritması bulunan yapay zeka, bu algoritma sayesinde dolandırıcılık tespiti yapabiliyor, harcamalarınızı, gelirinizi, birikimlerinizi analiz edecek, tüm dünya piyasasını takip edebilen chatbotlar ile kullanıcılara destek sağlıyor, maliyetleri düşürüyor.

Makine öğrenimi hakkında daha fazla bilgi için…

6. InsurTech

Fintech’in sigorta sektörü ile buluştuğu kavram olan Insurtech, Blockchain ve Iot teknolojileri ile kullanıcılara sigorta ile ilgili her türlü kolaylığı sağlıyor, yeni çözümler üretiyor. Insurtech tüm dünyadaki yatırımcıların dikkatini çekmiş olacakki, şimdiye kadar binlerce girişim sektörde yerini almaya hazırlanıyor.

7. RegTech

Bilindiği gibi tüm işletmeler belirli yasal zorunluluk ve düzenlemelere uymak zorunda ve her ülkenin kendine özgü kuralları ve ağır denetimleri mevcut. Hal böyle olunca sürekli yenilenen düzenlemelerin takibini yapmak ve bunlara uymak bir hayli zorlaşıyor ve ekstra yüklü maliyetler getiriyor. Bu noktada Fintech’in yeni gözdesi Regtech girişimleri devreye giriyor ve işletmelerin yasal gerekliliklerinin tamamlanmasına yardımcı oluyor.

Kaynak: Finartz Medium hesabı
Yılın Önemli FinTech Trendleri
– Yılın Önemli FinTech Trendleri II