KPMG’den elde edilen rakamlara göre, İngiltere 2018’in ilk yarısında finansal teknolojilere yaptığı yatırımlarla Amerika’yı alt etmiş durumda.

En büyük dört denetim firmasından biri olan KPMG’nin “FinTech’in Nabzı 2018” başlıklı araştırması, İngiltere’nin Avrupa genelinde yapılan yatırımların yarısından fazlasını gerçekleştirerek (26 milyar dolar) Bölgede lider konumda olduğunu ortaya çıkardı.

Amerika’da 14,2 milyar dolarlık yatırıma karşılık, İngiltere’deki FinTech şirketleri 2018 ilk çeyreğinde 16,1 milyar dolarlık (12,3 milyar sterlin) yatırım toplamayı başardı.

FinTech yatırımları 2018’de rekor kırmaya devam ediyor

Vantiv’in 12,9 milyar dolar karşılığında Worldpay’i satın alması, 2018’in ilk yarısında İngiltere’deki en dikkat çekici FinTech yatırımı oldu. Dijital bankacılık şirketi Revoult, P2P finans şirketi Flender ve varlık yönetimi şirketi Money yaptıkları FinTech anlaşmalarıyla değerlerini sırasıyla 250 milyon dolar, 60 milyon dolar ve 54 milyon dolara yükselttiler.

Ek olarak FinTech yatırımları 2018 ilk yarısında, 875 anlaşma ve toplamda 57,9 milyar dolarla küresel çapta rekor kırdı. FinTech yatırımlarının 2017 yılının genelinde 38,1 milyar dolar seviyesinde olduğu düşünüldüğünde, yüzde 34,2’lik bir artış söz konusu.

KPMG, Avrupa’daki FinTech yatırımlarının yılın sonuna kadar bu ivmeyi korumasını bekliyor. Rakamlar hakkında konuşan KPMG FinTech Küresel Ortak Başkanı Anton Ruddenklau, FinTech sektörünün 2018’de son derece güçlü bir başlangıç ​​yaptığını ifade etti ve ekledi: “İngiltere’nin almış olduğu büyük yatırımlara ek olarak, FinTech sektörümüz hükümetin yürürlüğe soktuğu FinTech Sektörü Stratejisinden de önemli ölçüde faydalandı.”

Raporun tamamına erişmek için tıklayın.