FinTech İstanbul, Londra temsilcisi olan Aylin Alkan İngiltere’deki FinTech ve banka ortaklıklarındaki gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor.

En son olarak merkezi Londra’da olan ünlü İngiliz uluslararası banka Barclays, UK bazlı SME kredi platform MarketInvoice’den önemli bir hisse satın aldı.

Detayları çok net açıklanmayan bu satın almanın nedenini banka,  büyümekte olan yeni iş modellerine yatırım yapmak olarak gösterdi. Burada MarketInvoice’un amacı ise İngiltere genelinde bir banka aracılığıile yayılarak büyümek.

Barclays Ticari bankacılık CEO’su Ian Rand’nin satın almanın nedenini şu şekilde açıkladı: “Birçok müşterimiz bize rekabette kalmak adına müşterilerine daha uzun vadeler sunmak zorunda kaldıklarını, bunun da şirketlerini nakit akışıanlamında zora soktuğunu ifade ettiler.

2011 yılında kurulan, MarketInvoice şu ana kadar 2.7 milyar GBP’den fazla fatura fonladı. Barclays, bu şirketle bu tür bir ortaklığa giren ilk banka ve müşteri kitlesine MarketInvoice’in dijital fatura fonlama kolaylıklarını ve servislerini sunuyor. Şu anki faturalama sisteminde, fatura vadeleri 120 güne kadar uzuyor ve bu dönemde nakit akışının yönetilmesi şirket için stres yaratabiliyor. Fatura fonlama servisi ile SME’ler kestikleri faturaları MarketInvoice’un sistemine upload edip fatura bedelini yatırımcılara satabiliyor.

Bu öneri Barclays SME müşterilerine önümüzdeki aylarda UK ‘de tanıtılacak ancak ülke genelinde uygulanması 2019‘da başlayacak.

Geçtiğimiz ay, Cloud9 Technologies $14 milyon Series B fonlamasını Barclays liderliğinde, JP Morgan ve NEX Group ile tamamlamıştı.

Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.