Avustralya merkezli yeni nesil (challenger) banka Judo Capital, ülkenin KOBİ ekosistemine yönelik hedeflerini gerçekleştirmek için 140 milyon dolar yatırım aldı.

Avustralya’nın finansal otoritesi APRA’dan (Australian Prudential Regulation Authority) bankacılık lisansı almak için gerekli süreci başlattığını açıklayan Judo Capital, böylelikle üç yıldır attığı stratejik adımların sonuçlarını almak istiyor. Faaliyet gösterdiği ülkenin KOBİ’lere yönelik “ilk gerçek dijital bankası” olmayı hedefleyen Judo, bu yolculukta İngiltere merkezli Aldermore, Shawbrook ve OakNorth tarafından temelleri atılan modeli baz almayı planlıyor.

Mart ayında 100 milyon dolar fon alan banka, hemen ertesi ay kredi vermeye başlamıştı. Australian Financial Review tarafından paylaşılan bilgiye göre, son oturuma katılan yatırımcılar arasında Ironbridge Capital, Kanadalı emeklilik fonu yöneticisi OPTrust ve Myer Family Investments yer aldı. Ayrıca Abu Dhabi Capital Group, Zhong Yi Investment, Credit Suisse Asset Management, Cambooya, Inception Asset Management, Esson ve CH Warman Group da Judo Capital’in yatırımcıları arasında yer alıyor.

Melbourne merkezli çalışan banka, Eylül ayında Sidney’de yeni bir ofis açarak, ulusal ölçeğe çıkacağı önümüzdeki aylarda ekibini 50 kişiye genişletmeyi hedefliyor.

Avustralya’nın yeni nesil bankacılık ekosisteminde rekabet kızışıyor. Geçtiğimiz dönemde 86 400, Xinja ve Volt Bank gibi bir dizi bankanın yatırım ve faaliyete başlama haberleri paylaşıldı. Ayrıca ülkede faaliyet gösteren UBank, National Australia Bank çatısı altında online odaklı çalışmalar yapıyor.