Bankalar, FinTech açılımlarını patentlerle desteklemekte geride kalıyor.

Cipher tarafından yayımlanan yeni rapora göre, sadece IBM’in bile FinTech alanında sahip olduğu patent sayısı, dünyanın en büyük 15 bankasının toplamından daha fazla. Önceki hafta kamuya açıklanan veriler, Microsoft’un aynı 15 bankanın toplamından dört kat FinTech patenti olduğunu gösteriyor. Google ise bankalar toplamının yarısından fazla patente sahip.

Patent savaşlarında bankaların zorlu bir konumda yer aldığına dikkat çeken Cipher CEO’su Nigel Swycher, “Paranın geleceğinde kilit role sahip olan finansal teknolojiler, mevcut finansal servisler sektörünü her yönden yıkıcı dönüşüme uğratacak. Güçlü bir patent portföyü bulunmayan bankalar, bu dönüşüm üzerinde daha az kontrole ve nüfuza sahip olacaklar. Bu da teknoloji şirketlerinin tüm kartları elinde tutmasına neden olacak.” dedi.

Bu senaryonun bankalar açısından oldukça masraflı olacağına dikkat çeken Swycher, “Sadece sektörün ilk 15’indeki konumlarını korumak için bile muazzam miktarda telif ve lisans ücreti ödemeleri gerekecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

ABD bankaları patent yarışında önde

Bankalar ölçeğinde bakıldığında, en büyük 15 banka arasında 2.547 patent ile Bank of America’nın uzak ara farkla en fazla FinTech patentine sahip olduğu görülüyor. Banka Blockchain alanında da 250’yi aşkın patent ile lider konumda. JPMorgan Chase 515 patent ile ikinci olurken, Capital One’ın 335 patenti bulunuyor. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise, FinTech patentleri konusunda Avrupa’nın oldukça geriden takip ediyor olması. Örneğin Deutsche Bank sadece bir patente sahip, Fransa merkezli BNP Paribas’ın ise toplam üç patenti bulunuyor. Aynı raporda, Japan Post Bank 44 patent sahibi olarak listeleniyor.

Bankaların patent yarışında odaklandıkları alanlarda ise yapay zeka öne çıkıyor. AI trendiyle şekillenen patent başvurularında ayrıca Blockchain ve Nesnelerin İnterneti de kayda değer hacme sahip.

Raporun tamamına göz atmak için tıklayın.