Finansal teknolojiler ile kullanıcıların mahremiyeti korunmaya çalışılırken, bankalardan bilgi isteyen Facebook bu gelişimin tam aksi yönünde ilerliyor.

Dünya üzerindeki birçok kurum, kullanıcıların kendi finansal bilgilerini kontrol etmesi için önemli adımlar atarken, sosyal medya devi Facebook bankalardan müşterileri hakkında ayrıntılı finansal bilgileri paylaşmalarını isteyerek tam tersi yönde ilerliyor.

Wall Street Journal’ın konu üzerinde yaptığı araştırmanın ardından yayınladığı haberde şu ifadelere yer verildi:

“Facebook büyük ABD bankalarından, kullanıcılara yeni hizmetler sunma isteğinin bir parçası olarak, kart işlemleri ve hesap bakiyelerini kontrol etme dahil olmak üzere müşterileri hakkında ayrıntılı finansal bilgileri paylaşmalarını istedi.”

Facebook online satın almaları aktif hale getirerek ve belki de finans hizmetleri sunarak, kullanıcılarının kişisel yaşam alanlarına daha da çok girmek istiyor. CNBC tarafında yapılan açıklamada ise, bir Facebook sözcüsü bu konu hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“Birçok çevrimiçi şirket gibi, daha iyi müşteri hizmetleri sunmak için farklı çalışmalar yapıyoruz. Kullanıcılarımızın ticaret deneyimlerini nasıl geliştirebileceğimiz hakkında finans kurumlarıyla rutin olarak bir araya gelmek de bu çalışmaların bir parçası. Çünkü insanların bilgilerini güvende tutmak istiyoruz. Reklamlar için bankalardan veya kredi kartı şirketlerinden satın aldığımız verileri kullanmıyoruz.”

Crowdfund Insider, Facebook’un açıklamaları üzerinden şu çıkarımlarda bulunuyor:

Blockchain tabanlı hizmetler, kullanıcıların kendi kişisel verileri üzerinde hakim olmasını sağlama vizyonuyla hareket ediyor. Facebook ise kullanıcı verisi üzerindeki hakimiyeti kısa vade için yararlı görebilir ama bu düşünce yapısı uzun vadeli planlar için oldukça yanlış. Facebook’un daha fazla kullanıcı verisini kontrol etme üzerine olan işleyiş yapısı, önümüzdeki dönemde sosyal medya devine çok daha büyük zararlar verebilir.