Küresel FinTech sandbox ortamı için ilk adım: GFIN

8 Ağustos 2018
202 Görüntüleme

İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), FinTech alanındaki inovasyonu güçlendirmek için yasal düzenleyiciler ve şirketlerin küresel katılımını sağlayacak Küresel Finansal İnovasyon Ağı (GFIN) adlı yeni inisiyatifi duyurdu.

FinTech için ilk yerel sandbox ortamını 2016 yılında sağlayan FCA, bu yılın ilk aylarında ise benzer bir çalışmayı küresel ölçekte yapma olasılığından bahsetmişti. FinTech şirketlerinin pazara ilişkin testlerini farklı ülkelerde eşzamanlı yapmalarına olanak tanıyabilecek böyle bir oluşum, aynı zamanda yasal denetleyicilerin de sınırlar arası işlemlerde gerçekleşen sorunları tespitini kolaylaştıracak.

FCA’nın yanı sıra Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), Kanada’dan Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC) ve Dubai Finansal Servisler Otoritesi (DFSA) gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden 11 üyenin daha katıldığı Küresel Finansal İnovasyon Ağı, farklı pazarlardaki deneyim ve bilgi birikiminin paylaşılmasına imkan tanıyacak.

Yapılan açıklamaya göre GFIN adlı bu oluşum, dağıtık defter teknolojileri ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine bir danışmanlık merkezi olarak işlev görecek. Ayrıca ICO’lar için küresel bir yasal çerçeve oluşturulması için de çalışmalar yapılacak.

Şirketlerin FinTech alanındaki inovasyonun faydalarını öne çıkarmalarına, potansiyel risklerden tüketiciyi korumalarına destek oolacaklarını ifade eden FCA İcra Kurulu Üyesi Christopher Woolard, üyelerden alacağı geri bildirim sonrası GFIN’in resmi olarak açılacağını ifade etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
99 görüntüleme
Bitcoin
99 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
70 görüntüleme
Bankacılık
70 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
101 görüntüleme
Bankacılık
101 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.