Küresel FinTech sandbox ortamı için ilk adım: GFIN

8 Ağustos 2018
162 Görüntüleme

İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), FinTech alanındaki inovasyonu güçlendirmek için yasal düzenleyiciler ve şirketlerin küresel katılımını sağlayacak Küresel Finansal İnovasyon Ağı (GFIN) adlı yeni inisiyatifi duyurdu.

FinTech için ilk yerel sandbox ortamını 2016 yılında sağlayan FCA, bu yılın ilk aylarında ise benzer bir çalışmayı küresel ölçekte yapma olasılığından bahsetmişti. FinTech şirketlerinin pazara ilişkin testlerini farklı ülkelerde eşzamanlı yapmalarına olanak tanıyabilecek böyle bir oluşum, aynı zamanda yasal denetleyicilerin de sınırlar arası işlemlerde gerçekleşen sorunları tespitini kolaylaştıracak.

FCA’nın yanı sıra Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), Kanada’dan Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC) ve Dubai Finansal Servisler Otoritesi (DFSA) gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden 11 üyenin daha katıldığı Küresel Finansal İnovasyon Ağı, farklı pazarlardaki deneyim ve bilgi birikiminin paylaşılmasına imkan tanıyacak.

Yapılan açıklamaya göre GFIN adlı bu oluşum, dağıtık defter teknolojileri ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine bir danışmanlık merkezi olarak işlev görecek. Ayrıca ICO’lar için küresel bir yasal çerçeve oluşturulması için de çalışmalar yapılacak.

Şirketlerin FinTech alanındaki inovasyonun faydalarını öne çıkarmalarına, potansiyel risklerden tüketiciyi korumalarına destek oolacaklarını ifade eden FCA İcra Kurulu Üyesi Christopher Woolard, üyelerden alacağı geri bildirim sonrası GFIN’in resmi olarak açılacağını ifade etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
158 görüntüleme
FinTech
158 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.