Küresel FinTech sandbox ortamı için ilk adım: GFIN

8 Ağustos 2018
238 Görüntüleme

İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), FinTech alanındaki inovasyonu güçlendirmek için yasal düzenleyiciler ve şirketlerin küresel katılımını sağlayacak Küresel Finansal İnovasyon Ağı (GFIN) adlı yeni inisiyatifi duyurdu.

FinTech için ilk yerel sandbox ortamını 2016 yılında sağlayan FCA, bu yılın ilk aylarında ise benzer bir çalışmayı küresel ölçekte yapma olasılığından bahsetmişti. FinTech şirketlerinin pazara ilişkin testlerini farklı ülkelerde eşzamanlı yapmalarına olanak tanıyabilecek böyle bir oluşum, aynı zamanda yasal denetleyicilerin de sınırlar arası işlemlerde gerçekleşen sorunları tespitini kolaylaştıracak.

FCA’nın yanı sıra Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), Kanada’dan Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC) ve Dubai Finansal Servisler Otoritesi (DFSA) gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden 11 üyenin daha katıldığı Küresel Finansal İnovasyon Ağı, farklı pazarlardaki deneyim ve bilgi birikiminin paylaşılmasına imkan tanıyacak.

Yapılan açıklamaya göre GFIN adlı bu oluşum, dağıtık defter teknolojileri ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine bir danışmanlık merkezi olarak işlev görecek. Ayrıca ICO’lar için küresel bir yasal çerçeve oluşturulması için de çalışmalar yapılacak.

Şirketlerin FinTech alanındaki inovasyonun faydalarını öne çıkarmalarına, potansiyel risklerden tüketiciyi korumalarına destek oolacaklarını ifade eden FCA İcra Kurulu Üyesi Christopher Woolard, üyelerden alacağı geri bildirim sonrası GFIN’in resmi olarak açılacağını ifade etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi
Blockchain
5 görüntüleme
Blockchain
5 görüntüleme

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Türkiye'de ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi destekleriyle İstanbul'da düzenlenen Badeer İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları…

CVVC,  Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı
Blockchain
11 görüntüleme
Blockchain
11 görüntüleme

CVVC, Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı

yazar05 - 11 Aralık 2018

İsviçre blockchain ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve  danışmanları tarafından Zug’da kurulan Crypto Valley Venture Capitals- CVVC, blockchain girişimcileri için bir…

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı

Erhan Kahraman - 11 Aralık 2018

Garmin ve Yandex’i bir araya getiren anlaşmayla birlikte, dijital ödeme noktasında yepyeni bir hizmet kullanıcılara sunuldu. Yandex.Money fiziksel veya sanal…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.