Kuruluşunun 53. yılını kutlayan Singapur FinTech’teki gücünü artırıyor

9 Ağustos 2018
210 Görüntüleme

Finans sektörü ve özellikle FinTech alanında yaptığı çalışmalarla sektörün global liderleri arasına giren Singapur, 9 Ağustos itibariyle kuruluşunun 53. yılını kutluyor. Bu vesileyle ülkede FinTech sektörünün bir resmini aktarmaya çalıştık.

Konu teknoloji olduğunda yılların birikiminden ziyade doğru yeniliği yakalayabilenlerin başarılı olduğu bir global ekonomide yaşıyoruz. Elbette bu deneyim ve inovasyonu birleştirebilenler daha başarılı olabiliyor. Bu durum, şirketler için olduğu kadar ülkeler için de geçerli. Singapur, FinTech sektörüne özel yaklaşımıyla bu alanda önemli bir yol kat etmiş durumda. Peki güncel tablo nasıl?

Fintech Singapore tarafından hazırlanan habere göre genel olarak finans sektörü ülke istihdamının yüzde 12’sinden fazlasını oluşturuyor ve yaklaşık 200 bin çalışanı istihdam ediyor. Ülke yönetiminin 2016 yılında FinTech’e daha fazla önem ve destek vermesi bu sayıya ulaşılmasında değerli bir katkı olarak kabul ediliyor. Ülkeyi bir FinTech merkezi haline getirmek isteyen bu yaklaşım sonucunda FinTech’te her yıl 1000 kişinin, tüm finans sektöründe ise 3 bin istihdam sayısına eklenmesi planlanmıştı.

Çıkan yazıda, ülkenin öne çıkan girişimleri ve çalışma alanlarına da değiniliyor. Örneğin ödeme sistemleri ve para transferi çözümlerinde GrabPay ve PayNow’un bu tanıma uygun iki başarılı örnek olduğu ifade ediliyor.

Singapur’daki girişimlerin öne çıktığı bir başka konu ise büyük veri analitiği ve yapay zeka. Stashaway, Bambu ve Smartly gibi çözümler doğru kredi profilleri oluşturma ya da yatırım tavsiyelerinde bulunan robo-danışmanlarıyla dikkat çekiyor.

RegTech uygulamalarında uyumluluk sorunlarını gidermeye yardımcı olan çözümleriyle Datarama ve Blockchain altyapısına sahip teknolojisiyle Otonomos öne çıkan diğer örnekler.

Singapur Mal Otoritesi’nin (MAS) mevcut gündeminde ise finansal hizmetlere katılım oranlarını yükseltmek ve ülkeyi InsurTech’te daha yenilikçi hale getirmek bulunuyor.

KPMG Singapur’un Finansal Hizmetler Danışmanı Chia Tek Yew, uygulanan politikalarla ülkenin ASEAN bölgesinin liderliğini üstlendiğini, bununla birlikte Çin’den çıkan FinTech girişimlerinin etkilerini artırmaya başladığını dile getiriyor. Singapur’un konuya sadece daha fazla yatırım olarak bakmamasının önemli olduğunu kaydeden Chia Tek Yew, ülkede kurulup bölge ülkelere hızlı bir şekilde yayılan FinTech şirketlerinin varlığına da dikkat çekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
95 görüntüleme
Bitcoin
95 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.