Facebook ilk kez “finansal tehditlerden” bahsetti

10 Ağustos 2018
193 Görüntüleme

Facebook, nefret söylemine yönelik daha önceden belirlediği içerik politikaları nedeniyle bir süredir eleştirilerin odağında yer alıyordu. Sosyal medya devi nihayet içerik politikalarının, insanları “maddi açıdan tehlikeye sokabilecek” içerikleri de yasaklayacak şekilde düzenleyeceğini açıkladı.

Facebook, hafta başında kendi ağında bulunan, Alex Jones ve Infowars tarafından yönetilen dört sayfayı, “görsel şiddet politikamızı ihlal eden ve insanları tanımlamak için insanlık dışı dil kullanarak şiddeti yücelten” içerikleri gerekçesiyle yayından kaldırdı. Bu hamle, Facebook’a karşı eleştirilerin bir anda yayılmasına neden oldu.

Hafta boyunca devam eden tartışmaların ardından, Facebook, başkalarına zarar verebilecek bir dile karşı özgür ifade çizgisini nerede çizdiğini ve yasaklı olarak belirlediği konuları açıklığa kavuşturmak istiyor.

Fortune’da yer alan habere göre, Facebook Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Allan, önceki gün yayına alınan bir blog yazısında “Facebook bir hükümet değil, dünyadaki tüm sesler için bir platform. Milyarlarca insan tarafından paylaşılan içeriği yönetiyoruz ve bunu mümkün olan en geniş aralıkta ifade özgürlüğü veren bir şekilde yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buna karşın, platformun ifade özgürlüğü kısıtlarının bazı önemli konularda hassas olduğunu kaydeden Allan, “Örneğin, insanları fiziksel veya maddi açıdan tehlikeye atabilecek, insanları korkutacak nefret dolu bir dil kullanan ya da Facebook’u kullanan insanları kandırarak gelir elde etmeyi amaçlayan içeriklere izin vermiyoruz.” diye yazdı.

TechCrunch ise Facebook’un daha önce iletişim dilinde “finansal tehditleri” hiçbir zaman kullanmadığına dikkat çekiyor. Facebook’un kullanıcılar için sadece bir eğlence veya iletişim kaynağı değil, aynı zamanda finansal durumlarına doğrudan etki eden bir platform olmaya doğru gittiği bu açıklamadan da anlaşılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi
Blockchain
5 görüntüleme
Blockchain
5 görüntüleme

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Türkiye'de ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi destekleriyle İstanbul'da düzenlenen Badeer İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları…

CVVC,  Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı
Blockchain
11 görüntüleme
Blockchain
11 görüntüleme

CVVC, Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı

yazar05 - 11 Aralık 2018

İsviçre blockchain ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve  danışmanları tarafından Zug’da kurulan Crypto Valley Venture Capitals- CVVC, blockchain girişimcileri için bir…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.