Facebook ilk kez “finansal tehditlerden” bahsetti

10 Ağustos 2018
131 Görüntüleme

Facebook, nefret söylemine yönelik daha önceden belirlediği içerik politikaları nedeniyle bir süredir eleştirilerin odağında yer alıyordu. Sosyal medya devi nihayet içerik politikalarının, insanları “maddi açıdan tehlikeye sokabilecek” içerikleri de yasaklayacak şekilde düzenleyeceğini açıkladı.

Facebook, hafta başında kendi ağında bulunan, Alex Jones ve Infowars tarafından yönetilen dört sayfayı, “görsel şiddet politikamızı ihlal eden ve insanları tanımlamak için insanlık dışı dil kullanarak şiddeti yücelten” içerikleri gerekçesiyle yayından kaldırdı. Bu hamle, Facebook’a karşı eleştirilerin bir anda yayılmasına neden oldu.

Hafta boyunca devam eden tartışmaların ardından, Facebook, başkalarına zarar verebilecek bir dile karşı özgür ifade çizgisini nerede çizdiğini ve yasaklı olarak belirlediği konuları açıklığa kavuşturmak istiyor.

Fortune’da yer alan habere göre, Facebook Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Allan, önceki gün yayına alınan bir blog yazısında “Facebook bir hükümet değil, dünyadaki tüm sesler için bir platform. Milyarlarca insan tarafından paylaşılan içeriği yönetiyoruz ve bunu mümkün olan en geniş aralıkta ifade özgürlüğü veren bir şekilde yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buna karşın, platformun ifade özgürlüğü kısıtlarının bazı önemli konularda hassas olduğunu kaydeden Allan, “Örneğin, insanları fiziksel veya maddi açıdan tehlikeye atabilecek, insanları korkutacak nefret dolu bir dil kullanan ya da Facebook’u kullanan insanları kandırarak gelir elde etmeyi amaçlayan içeriklere izin vermiyoruz.” diye yazdı.

TechCrunch ise Facebook’un daha önce iletişim dilinde “finansal tehditleri” hiçbir zaman kullanmadığına dikkat çekiyor. Facebook’un kullanıcılar için sadece bir eğlence veya iletişim kaynağı değil, aynı zamanda finansal durumlarına doğrudan etki eden bir platform olmaya doğru gittiği bu açıklamadan da anlaşılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
157 görüntüleme
FinTech
157 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.