Facebook ilk kez “finansal tehditlerden” bahsetti

10 Ağustos 2018
175 Görüntüleme

Facebook, nefret söylemine yönelik daha önceden belirlediği içerik politikaları nedeniyle bir süredir eleştirilerin odağında yer alıyordu. Sosyal medya devi nihayet içerik politikalarının, insanları “maddi açıdan tehlikeye sokabilecek” içerikleri de yasaklayacak şekilde düzenleyeceğini açıkladı.

Facebook, hafta başında kendi ağında bulunan, Alex Jones ve Infowars tarafından yönetilen dört sayfayı, “görsel şiddet politikamızı ihlal eden ve insanları tanımlamak için insanlık dışı dil kullanarak şiddeti yücelten” içerikleri gerekçesiyle yayından kaldırdı. Bu hamle, Facebook’a karşı eleştirilerin bir anda yayılmasına neden oldu.

Hafta boyunca devam eden tartışmaların ardından, Facebook, başkalarına zarar verebilecek bir dile karşı özgür ifade çizgisini nerede çizdiğini ve yasaklı olarak belirlediği konuları açıklığa kavuşturmak istiyor.

Fortune’da yer alan habere göre, Facebook Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Allan, önceki gün yayına alınan bir blog yazısında “Facebook bir hükümet değil, dünyadaki tüm sesler için bir platform. Milyarlarca insan tarafından paylaşılan içeriği yönetiyoruz ve bunu mümkün olan en geniş aralıkta ifade özgürlüğü veren bir şekilde yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buna karşın, platformun ifade özgürlüğü kısıtlarının bazı önemli konularda hassas olduğunu kaydeden Allan, “Örneğin, insanları fiziksel veya maddi açıdan tehlikeye atabilecek, insanları korkutacak nefret dolu bir dil kullanan ya da Facebook’u kullanan insanları kandırarak gelir elde etmeyi amaçlayan içeriklere izin vermiyoruz.” diye yazdı.

TechCrunch ise Facebook’un daha önce iletişim dilinde “finansal tehditleri” hiçbir zaman kullanmadığına dikkat çekiyor. Facebook’un kullanıcılar için sadece bir eğlence veya iletişim kaynağı değil, aynı zamanda finansal durumlarına doğrudan etki eden bir platform olmaya doğru gittiği bu açıklamadan da anlaşılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
102 görüntüleme
Bitcoin
102 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
70 görüntüleme
Bankacılık
70 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
101 görüntüleme
Bankacılık
101 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.