Facebook ilk kez “finansal tehditlerden” bahsetti

10 Ağustos 2018
213 Görüntüleme

Facebook, nefret söylemine yönelik daha önceden belirlediği içerik politikaları nedeniyle bir süredir eleştirilerin odağında yer alıyordu. Sosyal medya devi nihayet içerik politikalarının, insanları “maddi açıdan tehlikeye sokabilecek” içerikleri de yasaklayacak şekilde düzenleyeceğini açıkladı.

Facebook, hafta başında kendi ağında bulunan, Alex Jones ve Infowars tarafından yönetilen dört sayfayı, “görsel şiddet politikamızı ihlal eden ve insanları tanımlamak için insanlık dışı dil kullanarak şiddeti yücelten” içerikleri gerekçesiyle yayından kaldırdı. Bu hamle, Facebook’a karşı eleştirilerin bir anda yayılmasına neden oldu.

Hafta boyunca devam eden tartışmaların ardından, Facebook, başkalarına zarar verebilecek bir dile karşı özgür ifade çizgisini nerede çizdiğini ve yasaklı olarak belirlediği konuları açıklığa kavuşturmak istiyor.

Fortune’da yer alan habere göre, Facebook Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Allan, önceki gün yayına alınan bir blog yazısında “Facebook bir hükümet değil, dünyadaki tüm sesler için bir platform. Milyarlarca insan tarafından paylaşılan içeriği yönetiyoruz ve bunu mümkün olan en geniş aralıkta ifade özgürlüğü veren bir şekilde yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buna karşın, platformun ifade özgürlüğü kısıtlarının bazı önemli konularda hassas olduğunu kaydeden Allan, “Örneğin, insanları fiziksel veya maddi açıdan tehlikeye atabilecek, insanları korkutacak nefret dolu bir dil kullanan ya da Facebook’u kullanan insanları kandırarak gelir elde etmeyi amaçlayan içeriklere izin vermiyoruz.” diye yazdı.

TechCrunch ise Facebook’un daha önce iletişim dilinde “finansal tehditleri” hiçbir zaman kullanmadığına dikkat çekiyor. Facebook’un kullanıcılar için sadece bir eğlence veya iletişim kaynağı değil, aynı zamanda finansal durumlarına doğrudan etki eden bir platform olmaya doğru gittiği bu açıklamadan da anlaşılıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gobaba, Türkiye’deki ilk lisanslı kripto para borsası oldu
Haber
Haber

Gobaba, Türkiye’deki ilk lisanslı kripto para borsası oldu

yazar05 - 16 Şubat 2019

Türkiye’deki kripto para kullanıcılarına özel çözümler sunan Londra merkezli kripto para borsası Gobaba, Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları arasından…

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Finovate Europe 2019’da dinlediğimiz 64 FinTech şirketinin ortak özelliği değişen koşullara hızla uyum sağlamaları. Öte yandan değişen sadece koşullar değil.…

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor
FinTech
11 görüntüleme
FinTech
11 görüntüleme

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Visa yaptığı bir açıklamayala Fintech Fast-Track Programını, gelecek nesil dijital ödeme çözümlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak, Orta ve Doğu…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.