Amerikalı yatırımcılar emlak, hisse senetleri ve devlet tahvillerini en doğru yatırım araçları olarak nitelendiriyor olsa da, son dönemde kripto paralara karşı olan ilgi giderek artmaya devam ediyor.

Her geçen gün daha fazla talep gören kripto para birimleri her kesimin dikkatini çekmiş durumda. Harris Poll tarafından Amerikan CPA Enstitüsü (AICPA) adına yapılan anketin sonuçlarına göre, yatırımda bulunmuş veya 2019 yılında yatırım yapmayı düşünen Amerikalı yatırımcıların yüzde 35’lik kısmı, yatırım portföylerinin yüzde 5’lik dilimine kripto paraları da dahil ediyorlar. Borsalar üzerinden işlenen fonlar için de benzer bir durum geçerli; araştırmaya göre bu fonlar da toplam portföylerin yüzde 8’ini kapsıyor.

Amerikalıların kripto paralara karşı farkındalık düzeyi ise anketin ortaya çıkardığı diğer bir önemli bulgu oldu. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak kabul edilen Amerika’da yaşayan yetişkinlerin yüzde 50’lik dilimi, halen kripto paralar hakkında çok az bilgi sahibi durumda.

Kripto paralar hakkında bilgi sahibi olduğunu açıklayanlar da belli noktalarda fikir ayrılıkları yaşıyorlar. Kripto paralara aşina olduğunu açıklayanların yüzde 24’u bu paraların değerlerinden memnunken, yüzde 29’luk kısım kripto paraların değerlerinin düşeceği görüşünü paylaştı.

AICPA başkanı önemli açıklamalarda bulundu

Fiyatlarda yaşanabilecek dalgalanmalar konusunda ise, sadece yüzde 12’lik dilim kripto para değerlerinin sabit seyredeceğini ön görürken, yüzde 35 kripto paralarda ciddi dalgalanmalar bekliyor.

Bu anket sonuçlarının ışığında, National CPA Financial Literacy Commission (AICPA) Başkanı Greg Anton, kripto paraları elinde tutmak isteyenlerin (HODL) hayli hoşuna gidecek bazı açıklamalarda bulundu:

“Amerikalıların kazandıkları parayla yatırımda bulunmadan önce, finansal geleceklerinin kontrolünü ellerine almaları ve bazı araştırmalar yapmaları çok önemli. Etraflıca araştırılmış ve uygun bir şekilde farklı alanlara dağıtılmış bir portföy, yatırımcıları uzun vadeli stratejilerine bağlı kalmaları yönünde teşvik edecekken, onları kısa vadede yaşanan fiyat dalgalanmalarına kanarak yapacakları satış hamlelerinden de uzak tutacaktır.”