Nakitsiz toplum hedefi için PayNow iş dünyasına açılıyor

12 Ağustos 2018
297 Görüntüleme

Singapur’un nakitsiz toplum yaratma ideali, PayNow mobil uygulamasının iş dünyasına kazandırılmasıyla büyük bir ilerleme kaydedecek gibi görünüyor.

Singapur Bankalar Birliği tarafından, Temmuz 2017’de perakende müşteriler için P2P fon transferi uygulaması olarak, yedi yerel bankanın desteği ile başlatılan PayNow, önümüzdeki hafta iş dünyasına açılıyor.

PayNow, şirketlerin, işletmelerin ve devlet kurumlarının benzersiz varlık numaralarını (UEN), Singapur banka hesaplarına bağlayarak, bu kurumların anında ödeme almalarını veya yapmalarını sağlıyor. Uygulama ayrıca Singapur’un QR Kodu ile senkronize edildiği için, PayNow üyeleri kendi QR Kod’larını oluşturarak, müşterilerinin QR Kod tarama yoluyla, uygulama üzerinden ödeme yapmalarına olanak sağlıyor.

Her üç KOBİ’den ikisi 2023’e kadar nakit işlemlerin rafa kalkmasını bekliyor

OCBC Bank, kurumların verdiği tepkinin oldukça olmumlu olduğunu ifade ederken, Nisan 2018’den bu yana on yeni müşteriden dokuzunun uygulama için ön kayıt yaptığını açıkladı.

Yine OCBC Bank müşterisi 200 KOBİ arasında yapılan bir ankete göre, her üç KOBİ’den ikisi, 2023 yılına kadar çek kullanımı da dahil olmak üzere, nakit sisteminin tamamen rafa kalkmasını bekliyor. Ankete yanıt verenlerin yüzde 45’lik dilimiyse, 2020’ye kadar tamamen nakitsiz iş modeline geçmeyi planlıyor.

OCBC Bank Küresel Bankacılık İşlemleri Başkanı Melvyn Low, Singapur’un E-ödeme yolculuğunda hep tüketici odaklı çalışmalar yürütüldüğünü belirtirken, nakitsiz toplum hedefi için bir sonraki büyük adımın iş dünyasından gelmesi gerektiğini ifade etti. Bankanın PayNow kullanacak müşterileri sayesinde, nakit ve çek kullanımında önemli bir düşüş görülmesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
96 görüntüleme
Bitcoin
96 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.