Wonga 10 milyon Pound yatırım aldı

12 Ağustos 2018
207 Görüntüleme

Accel Partners ve Balderton Capital, İngiltere merkezli maaş gününe kredi veren FinTech girişimi Wonga’ya 10 milyon Pound nakit yatırımı yaptı. Oluşturulan sermaye, hasar yönetimi şirketlerinden eski krediler için gelen tazminat taleplerindeki artışı karşılamak için kullanılacak.

Sky News’a yaptığı açıklamada Wonga’nın kendi dönüşüm planına yönelik aşama kaydettiğini ifade eden şirket sözcüsü, mevcut ekip işi 2014 yılında devralmadan önceye dayanan eski kredilere ilişkin tazmin taleplerinin artışı nedeniyle ek finansmana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Wonga, mevcut hissedarlardan sağlanan bu 10 milyon pound sermaye sayesinde, yeni yönetimin hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu desteği aldığını paylaştı. Yeni yatırım öncesi 30 milyon dolar pazar değerine sahip olan Wonga, 2014 yılında kendi kredi süreçlerine yönelik inceleme ve yeni ödenebilirlik kontrollerinin bir parçası olarak 330 bin müşterisi için toplamda 220 milyon pound borç yazmıştı.

FinTech Futures haberine göre şirketin son dört yılı, faaliyet alanlarını çeşitlendirmek ve daha esnek kredi çözümleri sunmakla geçti. Wonga ürünleri için yıllık faiz oranlarının yüzde 1,286 gibi yüksek değerlerde kaldığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl Cash Smart adlı kişisel finans eğitim portalini hayata geçiren Wonga, burada kredi alma, tasarruf ve bütçe oluşturma gibi süreçlerle ilgili ücretsiz bilgileri paylaşıyor.

Wonga bilanço tablosundaki göstergeleri olumlu tarafa çekebilmek için yakın dönemde Everline’ı KOBİ kredi sağlayıcı Ezbob’a satmıştı. Şirket ayrıca 2013 yılında satın aldığı Alman online ödeme sağlayıcı Billpay’i de 75 milyon dolar karşılığında FinTech unicorn’u Klarna’ya sattı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
157 görüntüleme
FinTech
157 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.