Wonga 10 milyon Pound yatırım aldı

12 Ağustos 2018
304 Görüntüleme

Accel Partners ve Balderton Capital, İngiltere merkezli maaş gününe kredi veren FinTech girişimi Wonga’ya 10 milyon Pound nakit yatırımı yaptı. Oluşturulan sermaye, hasar yönetimi şirketlerinden eski krediler için gelen tazminat taleplerindeki artışı karşılamak için kullanılacak.

Sky News’a yaptığı açıklamada Wonga’nın kendi dönüşüm planına yönelik aşama kaydettiğini ifade eden şirket sözcüsü, mevcut ekip işi 2014 yılında devralmadan önceye dayanan eski kredilere ilişkin tazmin taleplerinin artışı nedeniyle ek finansmana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Wonga, mevcut hissedarlardan sağlanan bu 10 milyon pound sermaye sayesinde, yeni yönetimin hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu desteği aldığını paylaştı. Yeni yatırım öncesi 30 milyon dolar pazar değerine sahip olan Wonga, 2014 yılında kendi kredi süreçlerine yönelik inceleme ve yeni ödenebilirlik kontrollerinin bir parçası olarak 330 bin müşterisi için toplamda 220 milyon pound borç yazmıştı.

FinTech Futures haberine göre şirketin son dört yılı, faaliyet alanlarını çeşitlendirmek ve daha esnek kredi çözümleri sunmakla geçti. Wonga ürünleri için yıllık faiz oranlarının yüzde 1,286 gibi yüksek değerlerde kaldığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl Cash Smart adlı kişisel finans eğitim portalini hayata geçiren Wonga, burada kredi alma, tasarruf ve bütçe oluşturma gibi süreçlerle ilgili ücretsiz bilgileri paylaşıyor.

Wonga bilanço tablosundaki göstergeleri olumlu tarafa çekebilmek için yakın dönemde Everline’ı KOBİ kredi sağlayıcı Ezbob’a satmıştı. Şirket ayrıca 2013 yılında satın aldığı Alman online ödeme sağlayıcı Billpay’i de 75 milyon dolar karşılığında FinTech unicorn’u Klarna’ya sattı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü
Bankacılık
7 görüntüleme
Bankacılık
7 görüntüleme

Finovate Europe 2019’da öne çıkan trendler ve FinTech dünyasının değişen yüzü

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Finovate Europe 2019’da dinlediğimiz 64 FinTech şirketinin ortak özelliği değişen koşullara hızla uyum sağlamaları. Öte yandan değişen sadece koşullar değil.…

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor
FinTech
11 görüntüleme
FinTech
11 görüntüleme

Visa, Fintech Fast-Track programını CEMEA bölgesine genişletiyor

Ahmet Usta - 15 Şubat 2019

Visa yaptığı bir açıklamayala Fintech Fast-Track Programını, gelecek nesil dijital ödeme çözümlerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak, Orta ve Doğu…

Amazon Hindistan, Android için Amazon Pay UPI’ı duyurdu
Haber
13 görüntüleme
Haber
13 görüntüleme

Amazon Hindistan, Android için Amazon Pay UPI’ı duyurdu

yazar05 - 15 Şubat 2019

Amazon, Axis Bank iş birliği ile Amazon Pay'in bir uzantısı olan Amazon Pay UPI'ı Hindistan'da kullanıma sundu. Şimdilik Android cihazlar…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.