Wonga 10 milyon Pound yatırım aldı

12 Ağustos 2018
258 Görüntüleme

Accel Partners ve Balderton Capital, İngiltere merkezli maaş gününe kredi veren FinTech girişimi Wonga’ya 10 milyon Pound nakit yatırımı yaptı. Oluşturulan sermaye, hasar yönetimi şirketlerinden eski krediler için gelen tazminat taleplerindeki artışı karşılamak için kullanılacak.

Sky News’a yaptığı açıklamada Wonga’nın kendi dönüşüm planına yönelik aşama kaydettiğini ifade eden şirket sözcüsü, mevcut ekip işi 2014 yılında devralmadan önceye dayanan eski kredilere ilişkin tazmin taleplerinin artışı nedeniyle ek finansmana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Wonga, mevcut hissedarlardan sağlanan bu 10 milyon pound sermaye sayesinde, yeni yönetimin hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu desteği aldığını paylaştı. Yeni yatırım öncesi 30 milyon dolar pazar değerine sahip olan Wonga, 2014 yılında kendi kredi süreçlerine yönelik inceleme ve yeni ödenebilirlik kontrollerinin bir parçası olarak 330 bin müşterisi için toplamda 220 milyon pound borç yazmıştı.

FinTech Futures haberine göre şirketin son dört yılı, faaliyet alanlarını çeşitlendirmek ve daha esnek kredi çözümleri sunmakla geçti. Wonga ürünleri için yıllık faiz oranlarının yüzde 1,286 gibi yüksek değerlerde kaldığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl Cash Smart adlı kişisel finans eğitim portalini hayata geçiren Wonga, burada kredi alma, tasarruf ve bütçe oluşturma gibi süreçlerle ilgili ücretsiz bilgileri paylaşıyor.

Wonga bilanço tablosundaki göstergeleri olumlu tarafa çekebilmek için yakın dönemde Everline’ı KOBİ kredi sağlayıcı Ezbob’a satmıştı. Şirket ayrıca 2013 yılında satın aldığı Alman online ödeme sağlayıcı Billpay’i de 75 milyon dolar karşılığında FinTech unicorn’u Klarna’ya sattı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
102 görüntüleme
Bitcoin
102 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
70 görüntüleme
Bankacılık
70 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
101 görüntüleme
Bankacılık
101 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.