Wonga 10 milyon Pound yatırım aldı

12 Ağustos 2018
281 Görüntüleme

Accel Partners ve Balderton Capital, İngiltere merkezli maaş gününe kredi veren FinTech girişimi Wonga’ya 10 milyon Pound nakit yatırımı yaptı. Oluşturulan sermaye, hasar yönetimi şirketlerinden eski krediler için gelen tazminat taleplerindeki artışı karşılamak için kullanılacak.

Sky News’a yaptığı açıklamada Wonga’nın kendi dönüşüm planına yönelik aşama kaydettiğini ifade eden şirket sözcüsü, mevcut ekip işi 2014 yılında devralmadan önceye dayanan eski kredilere ilişkin tazmin taleplerinin artışı nedeniyle ek finansmana ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Wonga, mevcut hissedarlardan sağlanan bu 10 milyon pound sermaye sayesinde, yeni yönetimin hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu desteği aldığını paylaştı. Yeni yatırım öncesi 30 milyon dolar pazar değerine sahip olan Wonga, 2014 yılında kendi kredi süreçlerine yönelik inceleme ve yeni ödenebilirlik kontrollerinin bir parçası olarak 330 bin müşterisi için toplamda 220 milyon pound borç yazmıştı.

FinTech Futures haberine göre şirketin son dört yılı, faaliyet alanlarını çeşitlendirmek ve daha esnek kredi çözümleri sunmakla geçti. Wonga ürünleri için yıllık faiz oranlarının yüzde 1,286 gibi yüksek değerlerde kaldığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıl Cash Smart adlı kişisel finans eğitim portalini hayata geçiren Wonga, burada kredi alma, tasarruf ve bütçe oluşturma gibi süreçlerle ilgili ücretsiz bilgileri paylaşıyor.

Wonga bilanço tablosundaki göstergeleri olumlu tarafa çekebilmek için yakın dönemde Everline’ı KOBİ kredi sağlayıcı Ezbob’a satmıştı. Şirket ayrıca 2013 yılında satın aldığı Alman online ödeme sağlayıcı Billpay’i de 75 milyon dolar karşılığında FinTech unicorn’u Klarna’ya sattı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi
Blockchain
5 görüntüleme
Blockchain
5 görüntüleme

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Türkiye'de ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi destekleriyle İstanbul'da düzenlenen Badeer İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları…

CVVC,  Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı
Blockchain
11 görüntüleme
Blockchain
11 görüntüleme

CVVC, Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı

yazar05 - 11 Aralık 2018

İsviçre blockchain ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve  danışmanları tarafından Zug’da kurulan Crypto Valley Venture Capitals- CVVC, blockchain girişimcileri için bir…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.