Venezuela Kurucu Meclisi’nin, ülkede yapılacak anayasal reforma kripto para birimlerine özel merkez bankası açmayı dahil edeceği öne sürüldü.

Reuters tarafından paylaşılan bilgiye göre, Venezuela’da planlanan anayasa değişikliklerine ilişkin yönerge, Kurucu Meclis’e 35 gün içinde sunulacak. Devlet kademelerinde bulunan yöneticilerin anayasal değişiklikleri sadece genel hatlarıyla paylaşması nedeniyle, yapılacak değişikliklerin detayları bilinmiyor. Buna karşın, Hermann Escarra tarafından paylaşılan bilgilere göre kripto para birimleri için kurulacak bir merkez bankası da taslakta yer alıyor.

Habere göre Escarra, borsa, alım satım, para ve finans politikalarını belirleyecek anonim bir merkez bankası kurulacağını açıkladı. Yine aynı açıklamalarda, Venezuela’nın petrole dayalı kripto para birimi Petro da yeni anayasada yer alacak. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlete ait şirketlerden Petro’yu ödeme yöntemi olarak kabul etmelerini istemiş ve ihracatta da bu para biriminin kullanılabileceğini belirtmişti. Venezuela daha sonra Hindistan’a ham petrolü Petro ile yapılacak ödemelerde yüzde 30 indirimli sunmayı teklif etmiş ancak olumsuz yanıt almıştı.

Kripto para birimleri, Venezuela için yabancı yatırımcıyı çekmek ve uluslararası ambargoyu baypas etmek için kullanışlı bir yöntem olarak görülüyor. Escarra ise yeni anayasa ile birlikte Venezuela’da faaliyet gösteren şirketlerin, başta petrol endüstrisi olmak üzere yabancı yabancı yatırımcıya daha iyi erişim elde edeceğini belirtiyor.