Barclaycard, işletmeler arası tedarik zincirini dijitalleştirmek ve daha hızlı hale getirmek için Silikon Vadisi çıkışlı Crowdz ile iş birliği yapıyor.

Tüketiciye yönelik ödeme çözümlerinde temassız kartlar ve akıllı telefonlarla dönüşüm tüm hızıyla devam etse de, şirketler arası ödeme dünyasındaki işleyişin nazaran daha yavaş ilerlediğini söylemek mümkün. Öyle ki, tedarik zincirlerindeki her dört işlemden sadece biri dijitale taşınmış durumda. Satış yapmak veya profesyonel hizmetler bulabilmek için katalogları karıştırmak, telefon görüşmeleri yapmak, kağıt faturalarla boğuşmak ve antika haline gelmiş ödeme sistemleriyle uğraşmak gerekiyor. Barclaycard’ın hesaplamasına göre bu nedenle her yıl 4 trilyon dolardan fazla satış kaybı ve gereksiz masraf meydana geliyor.

Silikon Vadisi çıkışlı bir FinTech girişimi olan Crowdz ise bunu değiştirmek için Blockchain tabanlı bir pazar alanı geliştiriyor. İşletmeler bu platformu kullanarak kesintisiz ve dijital bir ödeme sürecini online olarak tamamlayabilecek. Crowdz, belgelerin dijitalleştirildiği sırada, kullanıcıların tedarikçileri bulmasını ve diğer firmalara satış yapmasını kolaylaştırmayı vadediyor. Firma aynı zamanda hem faturaların hem de satınalma siparişlerinin satılmasını sağlayarak, daha küçük işletmelerin daha erken ödeme almasına ve nakit akışının devam etmesine imkan tanıyor. İşlemler, müdahaleye karşı güvenceli bir Ethereum Blockchain ağı üzerinden gerçekleştiriliyor.

Barclaycard Payments Solutions sponsorluğunda düzenlenen Barclays’ 2018 Accelerator programı mezunları arasında yer alan Crowdz, program sonrasında Barclaycard ile çalışarak geliştirdiği çözümün kavram kanıtlama aşamasını tamamlamayı ve tam tekmil bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Barclaycard kendi ödeme noktasını Crowdz’ın platformuna entegre edip, küçük bir müşteri grubuyla birlikte pazar alanını test ederek gerçek sektör ihtiyaçlarına uygunluk için iyileştirmeler yapacak.