Kullanıcılar arası işlemler, çok katmanlı güvenliğe ihtiyaç duyuyor

20 Ağustos 2018
276 Görüntüleme

Kullanıcılar arası ödeme işlemleri (P2P) mobil uygulamalar ve servislerle birlikte artış gösterirken, dolandırıcılara karşı önlem almanın en etkili yolu çok katmanlı bir güvenlik yapısı oluşturmaktan geçiyor.

P2P ödemelerine olan talep hızla artıyor. Banka destekli P2P firması Zelle’in sahibi olan Aite ve Early Warning tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan bir araştırma, P2P ödemelerinin 2020 yılına kadar üç katına çıkmasını öngörüyor. Aite’nin tahminlerine göre sadece ABD içinde, 2015 ile 2020 arasında kullanıcılar arası işlem hacmi 100,3 milyar dolardan 316,6 milyar dolara çıkacak.

Bank Innovation ise bu muazzam sıçrayışın, bankalar için olduğu kadar dolandırıcılar için de bir fırsat kapısı araladığına dikkat çekiyor. Rapora göre kart numaralarının sahte kayıtlarla oluşturulması durumunda, dolandırıcılar yeni hesaplar açarak çaldıkları fonlar için güvenli alan oluşturabilecekler. Bu tür çalıntı fonların aklanmasını önlemek için ise bankaların sahip oldukları müşteri portföyünü tanıma konusunda çok daha titiz davranmaları gerekiyor.

Araştırmaya katılan Kuzey Amerikalı finans kurumların yüzde 89’u, dijital kanallardaki sahtekarlığa ilişkin kayıpların müşterileri taklit ederek hesaba erişim elde eden dolandırıcılardan kaynaklandığını ifade ediyor. Diğer bir deyişle, hesapların ele geçirilme oranı hızla artıyor. Bu artışın yetki doğrulamaya duyulan ihtiyacı gözler önüne serdiğini belirten rapora göre, akla gelen çözümlerin başında çok katmanlı bir güvenlik yaklaşımı geliyor.

Dolandırıcılık türleri arttıkça, tek bir çözümle mutlak güvenlik sağlamak imkansız hale geliyor. Bu nedenle de güvenliği farklı açılardan güçlendirecek katmanlı bir yapı önem kazanıyor. Kamu verisine veya üçüncü şahıs veritabanlarındaki verilere dayanan çözümler bugüne kadar pek çok veri sızıntısıyla karşı karşıya kaldı.

Dolandırıcılar kimlik hırsızlığı ve diğer kimlik suçlarını işlemek için bu veriyi kullanabiliyor. Kullanıcılar arası işlemlerin tüketici tarafında yaygınlaşmasıyla birlikte, uygulamaların ve FinTech servislerinin de kötü senaryoları titizlikle inceleyip, uygun güvenlik önlemlerini almaları gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
11 görüntüleme
Basın Bülteni
11 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.