Kullanıcılar arası işlemler, çok katmanlı güvenliğe ihtiyaç duyuyor

20 Ağustos 2018
182 Görüntüleme

Kullanıcılar arası ödeme işlemleri (P2P) mobil uygulamalar ve servislerle birlikte artış gösterirken, dolandırıcılara karşı önlem almanın en etkili yolu çok katmanlı bir güvenlik yapısı oluşturmaktan geçiyor.

P2P ödemelerine olan talep hızla artıyor. Banka destekli P2P firması Zelle’in sahibi olan Aite ve Early Warning tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan bir araştırma, P2P ödemelerinin 2020 yılına kadar üç katına çıkmasını öngörüyor. Aite’nin tahminlerine göre sadece ABD içinde, 2015 ile 2020 arasında kullanıcılar arası işlem hacmi 100,3 milyar dolardan 316,6 milyar dolara çıkacak.

Bank Innovation ise bu muazzam sıçrayışın, bankalar için olduğu kadar dolandırıcılar için de bir fırsat kapısı araladığına dikkat çekiyor. Rapora göre kart numaralarının sahte kayıtlarla oluşturulması durumunda, dolandırıcılar yeni hesaplar açarak çaldıkları fonlar için güvenli alan oluşturabilecekler. Bu tür çalıntı fonların aklanmasını önlemek için ise bankaların sahip oldukları müşteri portföyünü tanıma konusunda çok daha titiz davranmaları gerekiyor.

Araştırmaya katılan Kuzey Amerikalı finans kurumların yüzde 89’u, dijital kanallardaki sahtekarlığa ilişkin kayıpların müşterileri taklit ederek hesaba erişim elde eden dolandırıcılardan kaynaklandığını ifade ediyor. Diğer bir deyişle, hesapların ele geçirilme oranı hızla artıyor. Bu artışın yetki doğrulamaya duyulan ihtiyacı gözler önüne serdiğini belirten rapora göre, akla gelen çözümlerin başında çok katmanlı bir güvenlik yaklaşımı geliyor.

Dolandırıcılık türleri arttıkça, tek bir çözümle mutlak güvenlik sağlamak imkansız hale geliyor. Bu nedenle de güvenliği farklı açılardan güçlendirecek katmanlı bir yapı önem kazanıyor. Kamu verisine veya üçüncü şahıs veritabanlarındaki verilere dayanan çözümler bugüne kadar pek çok veri sızıntısıyla karşı karşıya kaldı.

Dolandırıcılar kimlik hırsızlığı ve diğer kimlik suçlarını işlemek için bu veriyi kullanabiliyor. Kullanıcılar arası işlemlerin tüketici tarafında yaygınlaşmasıyla birlikte, uygulamaların ve FinTech servislerinin de kötü senaryoları titizlikle inceleyip, uygun güvenlik önlemlerini almaları gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sberbank CEO’sundan Blockchain öngörüleri
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Sberbank CEO’sundan Blockchain öngörüleri

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Blockchain üzerine çeşitli çalışmalar yapan Sberbank'ın CEO'su Herman Gref, dağıtık defter teknolojilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde olgunlaşarak ana akıma ulaşacağını…

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Wirecard ve Mastercard, kart çıkarma faaliyetleri için küresel ölçekli bir stratejik iş ortaklığına imza attı. Ödeme dünyasının iki devi arasında…

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet

Erhan Kahraman - 16 Kasım 2018

Alipay, Hong Kong metrosunda QR kodlu temassız ödeme hizmeti için açılan ihalenin kazanan tarafı oldu. Hong Kong nüfusunun FinTech trendlerini…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.