Almanya’daki açık bankacılık platformu Deposit Solutions 100 milyon dolar fon topladı.

Yatırım turuna özel sermaye şirketi Vitruvian Partners liderlik etti. Vitruvian’a katılanlar arasında Kinnevik ve Deposit Solutions’un ilk kurumsal hissedarı e.ventures da dahil oldu. Bu en son finansman ile birlikte FinTech şirketi 500 milyon dolar piyasa değerine ulaştı.

Deposit Solutions Kurucusu ve CEO’su Dr. Tim Sievers, “Elde ettiğimiz bu yeni finansmanın gücüyle birlikte, tasarruf bankacılığında 50 trilyon dolara ulaşan küresel piyasa için açık bankacılığı yeni standart haline getirme misyonumuzu gerçekleştirebileceği.” dedi.

Deposit Solutions’ın bankacılığı hizmet modeliyle (Banking-as-a-Service) sunduğu çözümleri, bankalara kendi mevduat altyapılarını kurma ve işletme derdi olmaksızın, farklı pazarlardaki satış noktalarından (POS) müşterilerin mevduat fonlarına erişim sağlayabilmelerini sağlıyor.

Şirket, hizmetinin bir parçası olarak, iş ortağı bankalarının mevduat tekliflerini doğrudan tasarruf sahiplerine pazarlayan Zinspilot ve Savedo markaları altında kendi özel POS’unu da işletiyor.

Deutsche Bank ve Fidelity’e ait FFB gibi finansal kurumlar da dahil olmak üzere 16 ülkede faaliyet gösteren 70’den fazla bankayı birbirine bağlayan Deposit Solutions, 30 milyondan fazla tasarruf sahibine ulaşıyor. FinTech şirketinin açıklamasına göre, Zinspilot ve Savedo’nun geçtiğimiz dokuz ay içinde nakledilen mevduatlardaki toplam hacmi iki kattan fazla artarak 9 milyar Euro’ya ulaşmış bulunuyor. Şirketin müşteri kitlesi ise aynı dönemde 155 bini aşmış durumda.

2011 yılında kurulan şirketin merkezi Hamburg’da olup, Londra, Zürih ve Berlin’de ek ofisleri bulunuyor ve 250 kişilik bir ekip istihdam ediyor.