Dünya Ekonomik Forumu tarafından Deloitte iş birliğiyle hazırlanan “Finansal Servislerin Yeni Fiziki Yapısı” başlıklı rapor, yapay zekanın FinTech dönüşümündeki rolünü detaylandırıyor.

Yapay zeka, finansal hizmetlerin işleyişini temel seviyede değiştiriyor. Geleneksel finansal kurumlarını meydana getiren bileşenler arasındaki bağı zayıflatan teknoloji, tamamen yeni çalışma modellerine kapı açarak verinin ölçek ve karmaşıklığına odaklanan kurumları ödüllendirecek yeni bir rekabet dinamiği oluşturuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki finansal kuruluşlar yapay zeka üzerine büyük stratejik yatırımlar yapma gerekliliğinin baskısıyla yüzleşirken, politika belirleyiciler de sosyal belirsizlikler ve yasal düzenlemelerin zorluklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu haldeyken geleceğin finansal manzarasına ilişkin net bir vizyon oluşturabilmek hayati önem taşıyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından daha önce gerçekleştirilen araştırmalardan beslenerek oluşturulan Finansal Servislerin Yeni Fiziksel Yapısı başlıklı rapor, yapay zekanın meydana getirdiği dönüşüme netlik kazandırıyor. Kurumların yapay zeka destekli arka ofis operasyonlarını harici servislere uygulayarak bu faaliyetleri birer gider merkezinden, gelir merkezine dönüştüreceğini öne süren raporda, yapay zeka sayesinde kurumlar arasındaki rekabetin “dip fiyat” üzerinden değil, yeni servisler ve çözümler üzerinden gerçekleşmesini öngörüyor.

Müşteri deneyiminin gelecekte yapay zeka etrafında şekilleneceğini belirten raporda, bireylerin finansal yaşantılarının çoğunluğunun AI teknolojileri tarafından otomatik hale getirileceği ve böylelikle herkesin sahip olduğu varlığı daha verimli kullanacağı iddia ediliyor.

Raporun tamamına göz atmak için tıklayın.