Rapor: Yapay zeka finans ekosistemini nasıl değiştiriyor?

26 Ağustos 2018
524 Görüntüleme

Dünya Ekonomik Forumu tarafından Deloitte iş birliğiyle hazırlanan “Finansal Servislerin Yeni Fiziki Yapısı” başlıklı rapor, yapay zekanın FinTech dönüşümündeki rolünü detaylandırıyor.

Yapay zeka, finansal hizmetlerin işleyişini temel seviyede değiştiriyor. Geleneksel finansal kurumlarını meydana getiren bileşenler arasındaki bağı zayıflatan teknoloji, tamamen yeni çalışma modellerine kapı açarak verinin ölçek ve karmaşıklığına odaklanan kurumları ödüllendirecek yeni bir rekabet dinamiği oluşturuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki finansal kuruluşlar yapay zeka üzerine büyük stratejik yatırımlar yapma gerekliliğinin baskısıyla yüzleşirken, politika belirleyiciler de sosyal belirsizlikler ve yasal düzenlemelerin zorluklarıyla karşı karşıya kalıyor. Bu haldeyken geleceğin finansal manzarasına ilişkin net bir vizyon oluşturabilmek hayati önem taşıyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından daha önce gerçekleştirilen araştırmalardan beslenerek oluşturulan Finansal Servislerin Yeni Fiziksel Yapısı başlıklı rapor, yapay zekanın meydana getirdiği dönüşüme netlik kazandırıyor. Kurumların yapay zeka destekli arka ofis operasyonlarını harici servislere uygulayarak bu faaliyetleri birer gider merkezinden, gelir merkezine dönüştüreceğini öne süren raporda, yapay zeka sayesinde kurumlar arasındaki rekabetin “dip fiyat” üzerinden değil, yeni servisler ve çözümler üzerinden gerçekleşmesini öngörüyor.

Müşteri deneyiminin gelecekte yapay zeka etrafında şekilleneceğini belirten raporda, bireylerin finansal yaşantılarının çoğunluğunun AI teknolojileri tarafından otomatik hale getirileceği ve böylelikle herkesin sahip olduğu varlığı daha verimli kullanacağı iddia ediliyor.

Raporun tamamına göz atmak için tıklayın.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

Amazon’dan Hindistan’daki dijital ödeme koluna yatırım

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

E-ticaret devi Amazon, Hindistan'daki dijital ödeme kolu Amazon Pay'e yönelik yaklaşık 60,5 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım, şirketin Hindistan'da…

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.