Goldman Sachs, dijital bireysel tasarruf platformu Marcus ile İngiltere pazarına girmeye hazırlanıyor.

İlk olarak İngiltere’deki kendi ekibinin kullanımına sunulan dijital banka Marcus, ilerleyen haftalarda ise Birleşik Krallık’taki tüketicilerin hizmetine açılacak. ABD’de 2016 yılında piyasaya çıkışından bu yana 20 milyar dolar mevduat toplayan dijital banka, Goldman Sachs’ın fon kaynaklarını çeşitlendirme ve bireysel bankacılık hizmetleri sunan kredi kuruluşlarıyla rekabet vizyonunun bir parçası olarak tasarlandı.

Bireysel bankacılık alanında Goldman Sachs için önemli bir adım olan Marcus, önümüzdeki dönemde İngiltere’deki tüketicilere online bir tasarruf hesabı sunacak. ABD merkezli bankayı İngiltere’de aynı alanda hizmet sunan HSBC ve Barclays gibi büyük bankaların yanı sıra, Atom Bank ve Tandem gibi yeni nesil dijital bankaların da yer aldığı bir rekabet havuzu bekliyor.

Goldman Sachs daha önce bireysel bankacılık alanında satın almalar yoluyla büyümek istediğini açıklamış, hatta geleneksel bir kredi kuruluşunu da satın alabileceğinin sinyallerini vermişti. Reuters’ta yer alan haberde, Goldman’ın bireysel bankacılık işine diğer büyük ABDli bankalardan çok sonra girdiğinin altı çiziliyor. Analistler, büyük bir bireysel finans kuruluşunu satın almanın, dalgalanmalar karşısında bankanın elini güçlendireceği konusunda hemfikir.