Londra merkezli banka Standard Chartered, Hong Kong’dan Afrika’ya kadar çeşitli coğrafyalarda açacağı dijital bankalarla küresel varlığını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Asya, Afrika ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren ve 663,5 milyar dolarlık varlığa sahip olan Standard Chartered, Haziran ayında, milenyum kuşağına ilişkin bir araştırmaya dayanarak Hong Kong pazarı için yıkıcı yeni bir iş modeli geliştirmeye başlayacağını duyurdu.

Hong Kong’da açılacak yeni nesil dijital banka (challenger bank) için, mobil bankacılık lisansına başvuracaklarını ifade eden Standard Chartered CIO’su Michael Gorriz, “Ülkedeki mevcut bankamıza paralel bir dijital bankayı geliştirip hizmete alacağız.” diye konuştu. Gorriz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hong Kong Para Otoritesi ile görüşmelere devam ediyoruz. Belirli kurumlara, sınırlı sayıda lisans veriyorlar. Ancak bu konuda iyimser düşünüyor ve lisans verilecek kuruluşlar arasında yer aldığımıza inanıyoruz.”

Standard Chartered, gelişmekte olan pek çok pazarda bunun gibi dijital bankalar kurmayı planlıyor. Geçtiğimiz ayın sonlarında banka Cote d’Ivoire’da ilk dijital bankasını açtı. Standart Chartered, dijital bankaları (biri Gana olmak üzere) dört Afrika ülkesinde daha hizmete açacak. Gorriz, daha sonraki banka açılışlarının bu yılın son çeyreği ve 2019’un ilk çeyreğinde gerçekleşeceğini söyledi.

Standart Chartered’ın gelişmekte olan piyasalara olan bu ilgisi, bahsi geçen piyasalardaki daha hızlı ekonomik büyümeye paralel olarak, yerel bankalar için fırsat alanları yaratacak.

Dünya Bankası’na göre, Sahra Altı Afrika’daki ekonomik büyüme 2017’de yüzde 2,4’ten 2018’de yüzde 3,2’ye yükselecek. Buna karşılık, ABD, Japonya ve Avrupa dahil olmak üzere gelişmiş ekonomilerin bu yıl 2,2’den daha yavaş büyümesi bekleniyor. Bu daha parlak genel ekonomik görünümün yanı sıra dijital hizmetlere erişim de hızla artıyor.

Michael Gorriz, 2016 yılında bankanın hizmet verdiği 60 ülke genelinde, dijital hizmetlerin payının yüzde 36’ya ulaştığını söyledi. Standard Chartered, bu yıl ise dijitalin payının yüzde 47’ye ulaşmasını bekliyor.