Singapur Para Otoritesi ve Dubai Finansal Servisler Otoritesi, imzaladıkları yeni anlaşma ile FinTech ilişkilerini güçlendiriyor.

Singapur ve Dubai arasında yaklaşık 10 yıldır devam eden iş birliği güncellendi ve iki ülkenin gelecek vadeden FinTech şirketlerine referans olmak üzere yeni bir sözleşme daha yapıldı. Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından duyurulan bu yeni sözleşme, her iki yasal düzenleyici otoritenin finansal inovasyonu ve rekabeti desteklemeye yönelik hedefleriyle uyumlu olacak şekilde hazırlandı. Böylelikle, finansal servisler sunan yeni nesil girişimlerin mevcut riskleri daha iyi yönetmeleri, giderlerini azaltmaları ve verimliliği artırmaları bekleniyor.

Singapur’dan Orta Doğu’ya FinTech köprüsü

Orta Doğu’da hızla yükselen FinTech trendinin sadece bölge için değil, dünya genelinde bir fırsat doğurduğunu belirten MAS FinTech Direktörü Sopnendu Mohanty, “Dubai Finansal Servisler Otoritesi (DFSA) ile yaptığımız bu iş birliği ile birlikte, iki pazar arasında daha yakın etkileşimler kurmayı amaçlıyoruz. Böylelikle Singapur’daki FinTech firmaları, bu yeni fırsatları değerlendirip kendi ölçeklerini büyütebilecekler.” diye konuştu.

DFSA adına konuşan kurum CEO’su Ian Johnston ise, “MAS ve DFSA arasındaki ortak çalışma, iki farklı pazar arasında sinerji oluşturulmasına destek olacak ve FinTech şirketlerinin küresel erişimini genişletmesini sağlayacaktır.” dedi.

MAS ve DFSA arasındaki anlaşma, yetkililerin şirketleri birbirleriyle yönlendirmelerini sağlamak ve aynı zamanda kendi pazarlarında finansal sektör inovasyonu hakkında bilgi paylaşımını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sevk mekanizması üzerinde odaklanıyor.