Standard Chartered, Hong Kong’daki dijital bankacılık operasyonlarını yeni bir yapılanmayla hızlandırıyor. Kurulan bankanın CEO’su ise Deniz Güven olacak.

Hong Kong Para Otoritesi’nin hem geleneksel hem yeni nesil bankalara bölgede faaliyetleri genişletmek üzere sanal bankacılık lisansı vereceğini açıklaması pek çok büyük finans kuruluşunu harekete geçirdi. Standard Chartered da yeni oyuncularla rekabette öne çıkmak ve özellikle milenyum kuşağına hitap edebilmek için kendi sanal bankasını kuruyor. Bankanın başına atanan isim, Türkiye’de dijital bankacılık ve FinTech alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Deniz Güven oldu.

Deniz Güven, Webrazzi haberine göre son olarak Garanti Bankası’nda Dijital Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Güven, geçtiğimiz yıl bankanın bireysel ve KOBİ bankacılığı yaptığı 33 ülkede uçtan uca müşteri deneyimi, dijital ürün ve servisler ve açık bankacılık (API bankacılığı) ürünlerinden sorumlu olarak transfer edilmişti. Deniz Güven ayrıca Türkiye’nin ilk mobil odaklı bankası iGaranti’nin de başındaki isim olarak biliniyor.

Hong Kong’daki yeni sanal bankaya liderlik etmekten onur duyduğunu ifade eden Deniz Güven, “Burada akıllı bir banka oluşturarak, müşterilerin gerçek dijital servislere ilişkin sıkıntı yaşadıkları noktalara çözüm getirmeye odaklanıyoruz. Yeni bir bankacılık modeli oluşturup uygulamaya geçirerek, tüm dijital oyuncular için referans oluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.