Otomatik ödeme hesapları uzmanı Invu tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, İngiltere’deki işletmelerin yarısında ödeme süreçleri “amaca uygun değil.”

İngiliz işletmelerin satın alma süreçlerinde değişen trendler başlıklı yeni bir rapor yayımlayan Invu, finans yöneticilerinin ödemelere ilişkin endişelerinin son beş yılda kayda değer oranda arttığını gösteriyor. Firmaların yarısında ödemelerin amaca uygun şekilde işlemediğini ortaya koyan araştırmaya göre, ödeme sürecini “acil olarak” iyileştirmek zorunda hissedenlerin oranı ise yüzde 23’e ulaşıyor. Invu’nun 2016 yılında yaptığı benzer bir araştırmada, ödeme sürecine ilişkin endişe sahibi olanların oranı yüzde 36 seviyesindeydi.

Şirketlerin finans takımlarına “kolaylık” amacıyla sağladığı süreç ve araç setleri ise bazen yardımcı olmak yerine ayağa dolanıyor. Öyle ki, mevcut finansal süreçlerin iş yapmayı zorlaştırması nedeniyle kendi çözümlerini geliştiren finans profesyonellerinin oranı yüzde 10’u buluyor.

İngiltere’deki işletmelerin satın alma süreçleri konusunda iyileştirme beklentisini vurgulayan Invu Genel Müdürü ve Finans Direktörü Ian Smith, “Satın alma süreçleri, herhangi bir şirketin en temel işlevlerinden biridir. Karışık ve zor süreçler, işletmeler için kolayca soruna dönüşebilir. Bu nedenle şirket yöneticilerinin mevcut süreçleri ‘amaçlara uygun’ olmadığını görmesinin yanı sıra, bu oranın yıllar içinde artış göstermesi oldukça endişe verici bir durum.” diye konuştu.

GDPR, Brexit ve İngiliz ekonomisinin mevcut durumu gibi pek çok faktör nedeniyle ülkenin iş ortamının belirsizliklerle dolu olduğuna dikkat çeken Smith, şirketlerin en kötü senaryoya hazırlanmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı.