KOBİ’lere yönelik kredi sağlayan FinTech girişimi Funding Circle, Londra Borsası üzerinden yapacağı 1,65 milyar poundluk halka arz ile 300 milyon pound sermaye yükseltmeyi hedeflediğini açıkladı.

Halka arz sürecini başlatmak için finansal danışmanlar arayan Funding Circle, yılın ilk aylarında mevcut yatırımcıların ağzından 2 milyar dolarlık değerlemeye ulaşabilecek bir halka arzdan bahsetmişti. Bugünlerde halka arz süreçleri hakkında konuşan ise ASOS ve Zalando gibi şirketlerde yatırımı bulunan Anders Holch Povlsen’in özel holding şirketi Heartland oldu.

Banking Tech haberine göre halka arz ile birlikte Funding Circle’ın pazardaki değeri azami olarak 1,65 milyar pounda ulaşabilir. The Bank of New York Mellon Corporation’a ait varlık yönetim şirketi Alcentra da yakın dönemde Funding Circle platformu üzerinden ABD’deki küçük ve orta ölçekli işletmelere bir milyar dolarlık kredi sağlayacağını açıklamıştı.

2010 yılında kurulan Funding Circle, ABD ve İngiltere’nin yanı sıra Almanya ve Hollanda’da faaliyet gösteriyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, FinTech girişimi bugüne kadar toplamda 80 bini aşkın yatırımcıyı, 50 binden fazla KOBİ ile buluşturdu. Platform üzerinden işlenen kredilerin toplam hacmi 5 milyar poundu geçerken, bunun bir milyar poundluk kısmı sadece 2018’in ilk yarısında gerçekleşti.

Tescilli kredi modellemelerinin yanı sıra veri analitiğinden faydalanan Funding Circle, kredi almak isteyen işletmelere dakikalar mertebesinde başvuru yapabilme olanağı tanıyor. KOBİ’ler genellikle 24 saat içinde kredilerini kullanabiliyor. Şirketin yıllık geliri, 2017 sonu itibarıyla 94,5 milyon pound olarak açıklanmıştı. Bu yılın ilk yarısında ise Funding Circle 63 milyon pound ciro yaptı.