İngiltere’deki dijital varlık yönetimi platformunu kapatan UBS, işin fikri mülkiyet haklarını ise FinTech şirketi SigFig’e satacak.

İsviçre merkezli bankanın yöneticileri tarafından çalışanlara açıklanan bilgiye göre, UBS tarafından 2017 başında İngiltere’de başlatılan SmartWealth adlı pilot program sonlandırılacak. The Epoch Times haberine göre bu karar, kısa vadeli potansiyelin yetersiz olduğunu tespit eden bir inceleme sonucu alınmış bulunuyor.

Çalışanlara yapılan ve daha sonra UBS tarafından da doğrulanan duyuruda şu ifadeler yer alıyor: “İlk ticari gelişmelerden memnun olsak da, şu anda yakın vadeli potansiyelin sınırlı olduğuna inanıyoruz ve dolayısıyla İngiltere’deki dijital tekliflerimizi kapatmaya karar vermiş bulunuyoruz.”

UBS Varlık Yönetimi İngiltere Yöneticisi Eva Lindholm ve Küresel Varlık Yönetimi COO’su Reto Wangler imzalı bildiride ayrıca UBS SmartWealth’e ait fikri mülkiyetin FinTech şirketi SiFWig’e satıldığı belirtiliyor. UBS’in SigFig’de hissesi mevcut ve ABD pazarında iki şirket arasında iki yıla uzanan bir ortaklık devam ediyor.

En az 15.000 pound yatırımla müşterilere dijital gerçek zamanlı danışmanlık hizmeti veren pilot programın lansmanı, dünyanın en büyük özel bankası için milyonlarca insanı ve milyarderlerin de içinde bulunduğu çok daha geniş bir müşteri kitlesine doğru atılan bir adımı simgeliyor. Banka henüz geçtiğimiz yılın son ayında programı daha geniş bir kitleye sunmaya hazırlandığını açıklamıştı.

Ancak Kuzey Amerika ve uluslararası varlık yönetimi operasyonlarını tek bir küresel birim haline getiren yeniden yapılanma sonucunda, üst düzey yönetim değişti ve banka kaynaklarını başka yerlerde kullanmaya karar verdi.

SigFig 2007 yılından bu yana finansal teknolojiler geliştiriyor ve büyük finans kurumlarına dijital servisler sunuyor. Bu hizmetler arasında otomatik hale getirilmiş varlık yönetimi, diğer adıyla robo-danışmanlık da yer alıyor.