Çinli kullanıcılara dünyanın dört bir yanında mobil ve online ödeme kolaylığı sağlayan Alipay, 2020 Tokyo Olimpiyatları için Japonya’daki varlığını yeni iş ortaklıklarıyla güçlendiriyor.

Alipay’in Japonya’da küçük esnaflar ve zincir mağazalarla anlaşması, olimpiyat oyunlarını izlemeye gidecek Çinli turistlerin nakitsiz ödeme kolaylığından faydalanmalarını sağlayacak. Alipay’in küçük ve mikro işletmelere teknolojiyle değer katarken, kullanıcı deneyimini de iyileştirdiğini vurgulayan Ant Financial CEO’su Eric Jing, “Tokyo Olimpiyatları ülkeye bir turist akını yaşanmasına neden olacak. Alipay platformu Japonya’ya gelen Çinli ziyaretçiyi yerel işletmeyle buluşturan bir köprü işlevi görüyor.” diye konuştu.

Sadece metropol bölgelerde ve büyük şehirlerde değil, turistlerin sıkça ziyaret ettiği küçük kasabalarda da iş birliklerine gideceklerini belirten Jing, “Japonya’daki iş ortaklarımızla birlikte yerel ekonomiyi ülkenin dört bir yanında güçlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Alipay tarafından paylaşılan verilere göre, Çinli turistlerin mobil ödeme alışkanlığı hızla yaygınlaşıyor. Temmuz ayının başından Ağustos 2018 sonuna kadar geçen sürede, Çinli Alipay kullanıcılarının Japonya’da harcadığı ortalama para 3.900 Yuan’a ulaştı (yaklaşık 570 dolar). Bu ortalama harcama, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artış gösterirken, turist sayısının da artmasıyla toplam işlem hacmindeki artış yüzde 165’e ulaşıyor.

Japonya’daki varlığını 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar genişletmeyi planlayan Alipay, yerel işletmelerin yanı sıra Line Pay ve Paypay gibi Japon mobil ödeme platformlarıyla da iş birliğine gitmeye hazır. Çin’de 700 milyon aktif kullanıcısı bulunan Alipay, Aralık 2015’ten bu yana Japonya’da hizmet sunuyor.