Merriam-Webster, online sözlüğüne eklediği 840 yeni sözcük arasında FinTech terimini de pas geçmedi.

Merriam-Webster Editörü Peter Sokolowski, ünlü sözlüğe eklenen yeni kelimelerin büyük çoğunlukla teknoloji dünyasından geldiğini belirtiyor. Sokolowski, “İletişim, teknolojik ve bilimsel gelişmeler bu hızla ilerlemeye devam ederken, bizler de sürekli olarak etrafımızı çevreleyen dünyayı tanımlamanın yeni yollarıyla karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

Finansal teknoloji (financial technology) ifadesinin kısaltması olan FinTech, MarketWatch’tan Maria Lamagna’nın haberine göre 1980li yıllardan bu yana kullanılıyor. Merriam-Webster ise FinTech’i “bankacılık ve finansal servisler sektörlerinde yeni geliştirilen dijital ve online teknolojileri kullanan ürün ve şirketler” olarak tanımlıyor.

Ödeme şirketleri, kredi sağlayıcılar, alternatif finans kuruluşları, bankacılık ve bireysel finans uygulamaları, dijital ticaret platformlarının tümüne FinTech deniyor. Dahası, kripto para ve Blockchain de çoğunlukla FinTech kavramının içine dahil ediliyor.

Sözlükte paylaşılan bilgiye göre FinTech’in kullanımı 2004 ile 2006 arasında artış gösteriyor. Bu yılların öncesinde neredeyse sadece finans çevrelerinde kullanılan terim, 2006 sonrası yaygınlaşmaya başlamış. Engadget haberine göre FinTech ile birlikte Merriam-Webster sözlüğüne eklenen sözcükler arasında biohacking, haptics, predictive ve Netflix ile hayatımıza giren “bingeable” da yerini aldı.