AB bankalarına kara para aklamayla mücadelede yeni yetkiler veriliyor

12 Eylül 2018
451 Görüntüleme

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası’na yeni yetkiler tanımaya hazırlanıyor. Amaç, EBA üzerinden kara para aklamayla mücadeleyi güçlendirmek.

Kara para aklamayla mücadele uzun zamandır finans sektörünün ve bankaların üzerinde durduğu bir konu. Çeşitli FinTech araçlarıyla bu mücadelede önemli bir yol alan sektör oyuncuları, Avrupa Birliği’nin yeni hamlesiyle ellerini daha da güçlendirebilir.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (EBA) yetkilerini artıracak. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bazı AB bankalarında kara para aklamayı içeren son davaların, kara parayla mücadele kurallarının her zaman yeterince denetlenip uygulanmadığına dair endişeleri ortaya çıkardığını ifade ediyor. Bu durumun yalnızca Avrupa finans sektörünün bütünlüğü ve itibarı için riskler yaratmakla kalmadığına dikkat çeken Juncker, belirli bankalar için finansal istikrarla ilgili etkilere de yol açabileceğini sözlerine ekliyor.

Bu kapsamdan Avrupa Merkez Bankası’na (EBA) yeni yetkiler tanımaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, böylece farklı denetçilerin işbirliğini ve bilgi paylaşımını yükseltmeyi hedefliyor. EBA, kara para aklamayla ilgili kuralların AB ülkelerinde etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bu yetkilerle soruşturma talebinde bulunma ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği noktasında Avrupa’nın iletişim noktası olarak konumlandırılacak.

Avrupa Komisyonu, buna ilaveten EBA’yı, 10 Ocak 2019 tarihine kadar ulusal denetim kurumları ile bilgi değişimi konusunda çok taraflı bir mutabakat zaptı hazırlamaya da davet ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.