AB bankalarına kara para aklamayla mücadelede yeni yetkiler veriliyor

12 Eylül 2018
296 Görüntüleme

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası’na yeni yetkiler tanımaya hazırlanıyor. Amaç, EBA üzerinden kara para aklamayla mücadeleyi güçlendirmek.

Kara para aklamayla mücadele uzun zamandır finans sektörünün ve bankaların üzerinde durduğu bir konu. Çeşitli FinTech araçlarıyla bu mücadelede önemli bir yol alan sektör oyuncuları, Avrupa Birliği’nin yeni hamlesiyle ellerini daha da güçlendirebilir.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (EBA) yetkilerini artıracak. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bazı AB bankalarında kara para aklamayı içeren son davaların, kara parayla mücadele kurallarının her zaman yeterince denetlenip uygulanmadığına dair endişeleri ortaya çıkardığını ifade ediyor. Bu durumun yalnızca Avrupa finans sektörünün bütünlüğü ve itibarı için riskler yaratmakla kalmadığına dikkat çeken Juncker, belirli bankalar için finansal istikrarla ilgili etkilere de yol açabileceğini sözlerine ekliyor.

Bu kapsamdan Avrupa Merkez Bankası’na (EBA) yeni yetkiler tanımaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, böylece farklı denetçilerin işbirliğini ve bilgi paylaşımını yükseltmeyi hedefliyor. EBA, kara para aklamayla ilgili kuralların AB ülkelerinde etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bu yetkilerle soruşturma talebinde bulunma ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği noktasında Avrupa’nın iletişim noktası olarak konumlandırılacak.

Avrupa Komisyonu, buna ilaveten EBA’yı, 10 Ocak 2019 tarihine kadar ulusal denetim kurumları ile bilgi değişimi konusunda çok taraflı bir mutabakat zaptı hazırlamaya da davet ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2018
Bankacılık
64 görüntüleme
Bankacılık
64 görüntüleme

Rapor: Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2018

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Dünya genelinde 20 ülkede 10 bin bireysel bankacılık müşterisiyle yapılan anketlere dayanan Capgemini ve Efma'nın Dünya Bireysel Bankacılık Raporu'na göre…

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu
Bankacılık
55 görüntüleme
Bankacılık
55 görüntüleme

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu

Melih Çelik - 24 Eylül 2018

Global müşterileri olan global bankalar genişlemeye devam ediyor. Son örnek, Barclays’ın Batı Avrupa ülkelerine yönelik sunduğu yeni dijital platformu oldu.…

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer
Haber
60 görüntüleme
Haber
60 görüntüleme

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Willis Towers Watson'ın yayımladığı mali çeyrek InsurTech brifingine göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleşen 71 InsurTech fonlama oturumu, yatırım sayısı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.