Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası’na yeni yetkiler tanımaya hazırlanıyor. Amaç, EBA üzerinden kara para aklamayla mücadeleyi güçlendirmek.

Kara para aklamayla mücadele uzun zamandır finans sektörünün ve bankaların üzerinde durduğu bir konu. Çeşitli FinTech araçlarıyla bu mücadelede önemli bir yol alan sektör oyuncuları, Avrupa Birliği’nin yeni hamlesiyle ellerini daha da güçlendirebilir.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (EBA) yetkilerini artıracak. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bazı AB bankalarında kara para aklamayı içeren son davaların, kara parayla mücadele kurallarının her zaman yeterince denetlenip uygulanmadığına dair endişeleri ortaya çıkardığını ifade ediyor. Bu durumun yalnızca Avrupa finans sektörünün bütünlüğü ve itibarı için riskler yaratmakla kalmadığına dikkat çeken Juncker, belirli bankalar için finansal istikrarla ilgili etkilere de yol açabileceğini sözlerine ekliyor.

Bu kapsamdan Avrupa Merkez Bankası’na (EBA) yeni yetkiler tanımaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, böylece farklı denetçilerin işbirliğini ve bilgi paylaşımını yükseltmeyi hedefliyor. EBA, kara para aklamayla ilgili kuralların AB ülkelerinde etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bu yetkilerle soruşturma talebinde bulunma ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği noktasında Avrupa’nın iletişim noktası olarak konumlandırılacak.

Avrupa Komisyonu, buna ilaveten EBA’yı, 10 Ocak 2019 tarihine kadar ulusal denetim kurumları ile bilgi değişimi konusunda çok taraflı bir mutabakat zaptı hazırlamaya da davet ediyor.