AB bankalarına kara para aklamayla mücadelede yeni yetkiler veriliyor

12 Eylül 2018
324 Görüntüleme

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası’na yeni yetkiler tanımaya hazırlanıyor. Amaç, EBA üzerinden kara para aklamayla mücadeleyi güçlendirmek.

Kara para aklamayla mücadele uzun zamandır finans sektörünün ve bankaların üzerinde durduğu bir konu. Çeşitli FinTech araçlarıyla bu mücadelede önemli bir yol alan sektör oyuncuları, Avrupa Birliği’nin yeni hamlesiyle ellerini daha da güçlendirebilir.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (EBA) yetkilerini artıracak. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bazı AB bankalarında kara para aklamayı içeren son davaların, kara parayla mücadele kurallarının her zaman yeterince denetlenip uygulanmadığına dair endişeleri ortaya çıkardığını ifade ediyor. Bu durumun yalnızca Avrupa finans sektörünün bütünlüğü ve itibarı için riskler yaratmakla kalmadığına dikkat çeken Juncker, belirli bankalar için finansal istikrarla ilgili etkilere de yol açabileceğini sözlerine ekliyor.

Bu kapsamdan Avrupa Merkez Bankası’na (EBA) yeni yetkiler tanımaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, böylece farklı denetçilerin işbirliğini ve bilgi paylaşımını yükseltmeyi hedefliyor. EBA, kara para aklamayla ilgili kuralların AB ülkelerinde etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bu yetkilerle soruşturma talebinde bulunma ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği noktasında Avrupa’nın iletişim noktası olarak konumlandırılacak.

Avrupa Komisyonu, buna ilaveten EBA’yı, 10 Ocak 2019 tarihine kadar ulusal denetim kurumları ile bilgi değişimi konusunda çok taraflı bir mutabakat zaptı hazırlamaya da davet ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sberbank CEO’sundan Blockchain öngörüleri
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Sberbank CEO’sundan Blockchain öngörüleri

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Blockchain üzerine çeşitli çalışmalar yapan Sberbank'ın CEO'su Herman Gref, dağıtık defter teknolojilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde olgunlaşarak ana akıma ulaşacağını…

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Wirecard ve Mastercard, kart çıkarma faaliyetleri için küresel ölçekli bir stratejik iş ortaklığına imza attı. Ödeme dünyasının iki devi arasında…

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet

Erhan Kahraman - 16 Kasım 2018

Alipay, Hong Kong metrosunda QR kodlu temassız ödeme hizmeti için açılan ihalenin kazanan tarafı oldu. Hong Kong nüfusunun FinTech trendlerini…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.