AB bankalarına kara para aklamayla mücadelede yeni yetkiler veriliyor

12 Eylül 2018
392 Görüntüleme

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası’na yeni yetkiler tanımaya hazırlanıyor. Amaç, EBA üzerinden kara para aklamayla mücadeleyi güçlendirmek.

Kara para aklamayla mücadele uzun zamandır finans sektörünün ve bankaların üzerinde durduğu bir konu. Çeşitli FinTech araçlarıyla bu mücadelede önemli bir yol alan sektör oyuncuları, Avrupa Birliği’nin yeni hamlesiyle ellerini daha da güçlendirebilir.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararlar, Avrupa Merkez Bankası’nın (EBA) yetkilerini artıracak. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bazı AB bankalarında kara para aklamayı içeren son davaların, kara parayla mücadele kurallarının her zaman yeterince denetlenip uygulanmadığına dair endişeleri ortaya çıkardığını ifade ediyor. Bu durumun yalnızca Avrupa finans sektörünün bütünlüğü ve itibarı için riskler yaratmakla kalmadığına dikkat çeken Juncker, belirli bankalar için finansal istikrarla ilgili etkilere de yol açabileceğini sözlerine ekliyor.

Bu kapsamdan Avrupa Merkez Bankası’na (EBA) yeni yetkiler tanımaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, böylece farklı denetçilerin işbirliğini ve bilgi paylaşımını yükseltmeyi hedefliyor. EBA, kara para aklamayla ilgili kuralların AB ülkelerinde etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bu yetkilerle soruşturma talebinde bulunma ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği noktasında Avrupa’nın iletişim noktası olarak konumlandırılacak.

Avrupa Komisyonu, buna ilaveten EBA’yı, 10 Ocak 2019 tarihine kadar ulusal denetim kurumları ile bilgi değişimi konusunda çok taraflı bir mutabakat zaptı hazırlamaya da davet ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.