JPMorgan Chase, uzun vadeli karlar için kısa vadeli kayıplar üretebilecek bir strateji olan “Dijital her şey” için tüketici iş modelini yeniden inşa ediyor.

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon tarafından yönetilen banka, eski çevrimdışı sistemlerden uzaklaşarak, dijital çağda bir dönüşüm geçiriyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca, banka teknolojisini ölçeklendirmek ve yeni nesil bankacılık için kendini hazırlamak için yaklaşık 20 milyar dolar harcadı.

Bugün, JPMorgan (JPM), tamamen dijital bir banka kurmak için sermayesini ve yetkinliklerini kullanıyor. Bu kısmen bir zorunluluk olarak tanımlanabilir; müşteriler artık finansal hizmetler için bankalara bel bağlamıyorlar (ABD banka müşterilerinin% 60’ı, hali hazırda kullandıkları bir teknoloji şirketinden finansal ürün denemeye istekli olduklarını ve bu sayının 18–34 yaş grubu için için% 73’e yükseldiği açıklanıyor.)

JPM’nin “Mobil öncelik, Dijital Her Şey” olarak adlandırdığı bir tema olan dijital çalışma, olumlu sonuçlar veriyor. Q2’18’de JPM yaklaşık 48M aktif dijital müşteriye sahipken, en iyi rakibi olan Bank of America 36M’ye sahipti. JPM’nin mobil aktif kullanıcıları da geçen yılın aynı dönemine göre% 12 artışla Q2’18’de güçlü bir büyüme gösterdi. JPM yöneticileri, dijital ekosistem oluşturmanın bankanın müşterinin çıkarlarıyla daha iyi uyum sağlamasına ve sektörün geleneksel ücret temelli modelinden daha tüketici dostu bir ekosistem modeline geçmesine yardımcı olacağına inanıyor.

CB Insights raporunda, JPM’nin dijital bir banka haline getirme stratejisini ortaya koydu. Raporu sizin için derledik;

JPM Dijitale giden yolda nasıl ilerliyor ve hangi önceliklere dikkat veriyor;

Teknoloji insanlarının işe alımı en önemli önceliktir; 

JPM, proaktif olarak programları geliştirmek ve fintech’lerle ortak olmak gibi en iyi teknik yetenekleri çekmek, eğitmek ve elde tutmak için her türlü çabayı göstermektedir.

JPM, inovasyona öncülük etmek için teknoloji yetenekleri işe almaya öncelik veriyor. Temmuz ayı sonu itibarıyla, JPMorgan Chase’in kariyer web sitesinde 2.314 açık teknoloji iş ilanı, 148 ürün yöneticisi rolü ve 63 dijital iş ilanı vardı. JPM’de teknoloji üzerine çalışan 50.000 kişiye ek olarak.

Yeni müşterileri için dijital uygulamalar ve çalışmalar yapıyor;

JPM, mevcut uygulamalarını geliştirmeye devam ederken, gelecekteki müşteriler için yeni uygulamalar geliştirmeye de odaklanıyor.

Chase Mobil; bankanın en popüler uygulamasıdır ve esas olarak müşteriler için dijital bir banka görevi görür. Uygulama, kullanıcıların ödeme yapmasına, ödeme almasına olanak tanır ve yakında bankanın aracılık platformu You Invest’i ekleyecektir.

Finn; JPM’nin yalnızca mobil banka olduğunu ve JPM’nin yalnızca mobil bankacılık trendini norm haline gelmeden önce atlamaya çalışmasını temsil ediyor. Bu uygulama, genç tüketiciler için erken bir bankacılık deneyimi kurmaya odaklanmış dev bir A / B testi. Şu anda ücretsiz servis kontrolü, tasarruf modülü ve 7/24 müşteri desteği içerir.

Kredi kartı ağını ve gücünü kullanmak; 

JPM, kredi kartlarını değerli müşterileri çekmek ve elde tutmak için bir araç olarak kullanmaya çalışıyor; bunun için geliştirdikleri yeni çözümler;
ödeme çözümleri, Marka kartları, Chase Sapphire, ChaseNet ve ChasePay olarak sıralanabilir.

JPM, mobil ödemeler için çalışmaya on yıl önce başladı(ve o zamandan beri yavaşlamadı). JPM ABD’de önemli bir mobil ödeme sistemi oluşturma konusunda kararlılığını sürdürüyor.

Perakende içinde oyuncu olabilmek;

JPM, tüm perakende müşterilere ücretsiz ticaret platformu sağlayan ilk tüketici bankasıdır. JPM, kendi platformu olan You Invest’in tanıtımıyla perakende yatırıma yeni bir odak noktası oluşturdu .

Diğer kritik projeler;

Fintech ortaklıkları

JPM, fintech ortaklıkları aracılığıyla “dijital her şeyi” takip ediyor. Bu, bankanın ürün paketini dijital olarak genişletirken, daha sık kullanılan ürünlerini özel olarak tasarlamasına odaklanmasını sağlar.

Robot danışman;
JPM 2019 yılında kendi robot danışmanını ücretsiz olarak müşterilerine sunmayı ve onların taleplerine göre ürünü geliştirmeyi hedefliyor.

Fiziksel bankacılık; Dijital geleceğin kendisi olsa bile güven unsuru için fiziksel bankalara ihtiyaç duyulduğunu düşünüyor JPM. Bu yüzden fiziksel bankacılık yatırımlarına devam edecekler.

Sonuç;

CBInsights’ın aktardığına göre JPM yeni iş modelleri ve teknolojik yenilikler, tüketicilerin finansal ürünlerine ve hizmetlerine olan marjları sıkıştırdığı için JPM, iş modelini ürün seviyesindeki kârlardan portföy seviyesindeki kârlara kaydırıyor. Bu şekilde bankanın kendisini daha tüketici dostu bir dijital ekosistem olarak yeniden konumlandırmasını sağlıyor.

JPM, gelecek müşterileri genç yaşta müşteri yapmak ve şimdiden ilişkiler kurmak için yoğun şekilde çalışıyor. Bunun sonucunda kısa vadede zarar etmek anlamına gelse bile, JPM için gelecek en önemli öncelik haline geldi.

JPM, geleceğin dijital bankası olma yolunda uzun vadeli bir strateji benimsedi. Bankanın hedefi dijital ürün ve hizmetler içeren bir ekosistem oluşturmak ve müşterinin ihtiyaçlarını bir dizi ürün ve teknoloji platformunda karşılayabilmek.

Ferhat Yalçın

Founder

Tomorrow