Santander, İngiltere’nin güneyindeki Milton Keynes semtinde yeni bir teknoloji üssü kurmak üzere 150 milyon pound bütçe ayırdığını duyurdu.

Bankanın yaptığı açıklamaya göre, kurulacak yeni kampus aynı zamanda İngiltere’deki teknoloji merkezleri arasında “amiral gemisi” niteliği taşıyacak ve İngiliz hükümetinin Cambridge, Milyon Keynes ve Oxford arasında tasarladığı “büyüme koridoru” vizyonuna katkı sağlayacak. Burada faaliyete geçecek ofis, 5 binden fazla çalışanı içinde barındırarak, bankanın mevcut yerel ofis binalarının yerini alacak.

Santander İngiltere’nin CEO’su Nathan Bostock, “Kültürümüzü ve geleceğe yönelik vizyonumuzu yansıtan bir işyeri istiyoruz. Çekirdeğinde inovasyon taşıyan bu yapı, müşterilerimize daha kolay ve daha kişisel bankacılık hizmetleri sunmak için yeni teknolojiden yararlanıyor.” diye konuştu. Bostock ayrıca, Milton Keynes’in açılacak yeni MK:U üniversitesiyle birlikte “teknoloji yetenekleri için daha da büyük bir mıknatıs” haline geleceğini sözlerine ekledi.

Planlanan kampüsün özellikleri arasında çevresel olarak sürdürülebilir bir yapı, işe yeni başlayanların eğitimi için etkinlik alanı, aktivite ve fitness merkezi, bisiklet deposu, çatı yürüyüşü ve koşu parkurunun yanı sıra ve yerel işletmelere ve toplum örgütlerine sunulacak “esnek bir iş birliği alanı” da yer alıyor.

Santander, yerel yönetim ve topluluk gruplarına danışarak 2019’da yeni kampüs için planlamanın başvurusunu yapacağını açıkladı. Planlama iznine tabi olarak, binanın 2022 yılında hizmete almaya hazır olması bekleniyor. Santander’ın İngiltere’de 24.200 çalışanı ve 15 milyon müşterisi bulunuyor.