Yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu (RPA) girişimi UiPath, CapitalG ve Sequoia Capital öncülüğünde gerçekleşen C serisi fonlama oturumunda 225 milyon dolar topladı.

Yıllık tekrar eden geliri sadece 21 ay içinde 1 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkan UiPath, aldığı yeni yatırımla birlikte pazar değerini 3 milyar dolara çıkarmış oldu. FinTech girişiminin A ve B serisi fonlama oturumlarına liderlik eden Accel’in yer aldığı 225 milyon dolarlık C serisi yatırıma ayrıca Credo Ventures, Earlybird’ün yatırım ayağı Digital East Fund, Kleiner Perkins Caufield Byers ve Seedcamp katılım gösterdi. Bu yatırımla birlikte UiPath bugüne kadar toplam 400 milyon doların üzerinde fon almış oldu.

UiPath, 12 ayda çalışan sayısını üçe katlayarak, 2018 yılını 1700’ü aşkın bir istihdam gücüyle tamamlamak istiyor. Şirket 16 farklı ülke genelinde 30 ofisle faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketlerin zahmetli ve zaman israfına dönüşen iş süreçlerini otomasyona aldıkları bir geleceğe kapı araladıklarını ifade eden UiPath Kurucu Ortağı ve CEO’su Daniel Dines, “Böylece insanlar daha zorlu sorunların üzerine giderek, daha yaratıcı çözümler üretebiliyor.” diye konuştu.

Şirket, yeni gelen yatırımı ürün geliştirme, tamamlayıcı çözümler sunma, robotik süreç otomasyonunun erişimini genişletme ve satın alma fırsatlarına yatırım yapmak için kullanmayı planlıyor. Müşteri ve iş ortaklarına dijital beceriler öğreten UiPath Akademi ile ücretsiz eğitim programları düzenleyen UiPath, ayrıca robotik süreç otomasyonuna ücretsiz erişim sunacağı bir “Halk Sürümü” ile RPA’yı “demokratikleştirmeyi” hedefliyor.