Bankacılığın geleceği; FinTech ya da TechFin?

22 Eylül 2018
532 Görüntüleme

Geleneksel bankalar, fintech firmalarıyla işbirliği yaparak girişimcilik ekosistemine dahil olmaya ve bu şekilde hızlı hareket ederek becerilerini ve yetkinliklerini arttırmaya çalışıyorlar. Büyük teknoloji firmaları ise ürün ve hizmetlerinin sonucunda var olan tüketicilerine çözüm yaratmak ve onların büyük verilerinden faydalanarak en iyi tüketici deneyimlerini hazırlamak amacıyla bankacılık hizmetlerini sunmaya başladıkları bir dünyanın içindeyiz.

Forbes tarafından yayınlanan makaleyi sizin için derledik;

Bankacılık sektörü artan bir hızla değişime uğramakta. Geçtiğimiz yıllarda, bankalar fintechler ile işbirliğinin uzun vadeli büyümenin en iyi yolu olabileceğini anlamaya başladılar. İşbirliğinin amacı, hem bankaların hem de fintech firmalarının güçlü yanlarını bir araya getirerek, kendi kendilerine ortaya çıkartacaklarından daha güçlü bir varlık yaratma becerisine ulaşmaya çalışmaktır. Fintech organizasyonlarının çoğunda, birincil avantajlar yenilikçilik zihniyeti, çeviklik, tüketici odaklı bakış açısı ve dijital için oluşturulmuş bir altyapıdır. Bunlar, bankanın sahip olmadığı avantajlardır. Ayrıca çoğu bankacılık kurumunun ölçeği, daha güçlü bir marka bilinirliği ve yerleşik bir güveni vardır. Buna ilaveten yeterli sermayeye, düzenleyici uyumluluk bilgisine ve kurulu bir dağıtım ağına sahiptirler. Geleneksel bankacılık ve fintech şirketleri iki farklı özellik taşıdığı için birleşmelerinin faydası iki taraf içinde avantaj yaratır.

Büyük teknoloji firmaları sundukları ürün ve hizmetleri finansal hizmetler ile zenginleştirmeye ve müşterin hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapmaktadır. Teknoloji giderek hızlandıkça, müşteri sayıları ve müşterilerin beklentileri arttıkça süreç büyük teknoloji firmalarını avantajlı kılmaktadır. Müşterileri akıllı telefonları ile alabilecekleri hızlı, kolay ve basit hizmetler beklemektedir. Teknoloji şirketleri ise müşteri taleplerini anlamak konusunda çok ileri yapay zeka uygulamaları ve büyük veri analizleri kullanarak hareket ederler. Durum böyle olunca teknoloji firmaları müşteri talep ve isteklerini anlayarak onlara cevap verecek araçları ve teknolojileri çok daha fazladır.

Fintech ve Techfin

FinTech ve techfin arasındaki fark, temeldeki organizasyonun kökenine dayanmaktadır. Fintech, genellikle finansal hizmetlerin, maliyetleri düşürmek, geliri artırmak ve sürtünmeyi ortadan kaldırmak için dijital teknolojileri kullanarak daha iyi bir deneyimi yaratılan bir organizasyona gönderme yapar. Bir FinTech şirketinin değer teklifinin temel bir örneği, çoğu geleneksel bankanın sunduğu bankacılık hizmetleridir. Daha yaygın olarak fintech, ABD’deki PayPal, Zelle ve Venmo gibi geleneksel olmayan finansal teklifleri ve İngiltere’deki sadece dijital Starling Bank, Monzo ve Revolut’u ifade eder. Techfin ise, teknolojik ürün ve hizmet üreten, daha geniş bir hizmet sunumu kapsamında finansal ürünler sunmanın daha iyi bir yolunu bulabilen bir teknoloji şirketine karşılık gelir. Techfin şirketlerine örnekler arasında Baidu, Alibaba & Tencent Google, Amazon, Facebook ve Apple yer alıyor. Birkaç yıl önce, Alibaba Grubu’nun kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Jack Ma, Fintech ve Techfin arasındaki farkı açıkladı. “Gelecek finans sektöründe iki büyük fırsat var. Biri, tüm finans kurumlarının çevrimiçi olduğu çevrimiçi bankacılıktır; diğeri ise sadece dışarıdan gelenler tarafından yönetilen internet finansıdır.

Her iki durumda da, bu kuruluşların finans alanındaki başarısı; büyük veri toplama ve analiz etme, kişiselleştirmeyi ve dijital katılımı gerçek zamanlı olarak iyileştirme anlayışından öğrenerek ve tüketici ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde teklifleri genişletme yeteneğine dayanacaktır.

Yeni kazanan;
FinTech firmaları ve büyük teknoloji şirketlerinden gelen ürün ve hizmetlere olan talebin yeni tüketicilerin yeni dijital tekliflere aşina olmaları nedeniyle artması bekleniyor. Bu özellikle dijital cihazlarla büyüyen yeni jenerasyonlar için daha da geçerli. Fintech ve Techfin arasındaki rekabet artarak devam edecektir. Her iki yapıda müşterinin hayatına değer katmak ve sürtünmeleri ortadan kaldırmaya çalıştıkları için müşteri tarafında değer bulacaktır. Sonuçta kazanan müşteri olacaktır.

Dijital dönüşüm gücü şirketlerden ve kuruluşlardan alarak müşteriye teslim ediyor. Bankacılık sektörü ne kadar kapalı bir yapıya sahip olsa bile dijital dönüşüm bankaların geleceğini müşteriler üzerine kurmasını zorunlu kılıyor. Günümüzde müşteriler teknoloji konusunda bilgililer ve hizmet olarak devamlı olarak daha fazlasını talep etmekteler. Gelecekte başarı müşteri finansmanlarını yönetmelerine ve günlük hayatlarını daha iyi yaşamalarına yardımcı olacak hizmetler sunmak için müşteri analizi, gelişmiş analitik ve dijital teknolojinin gücünü kullanma yeteneğine bağlı olacaktır. Finans ve teknoloji kuruluşları, hem bankacılık hem de bankacılık dışı hizmetler sunan, daha geniş bir bankacılık anlayışını benimserken, en yüksek kazanan tüketici olacaktır.

Ferhat Yalçın

Founder

Tomorrow

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Google Pay, PayPal ile entegrasyonunu genişletiyor

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Google Pay, çevrimiçi tüccarlar için PayPal ile entegrasyonunu genişlettiğini açıkladı. TechCrunch'ın haberine göre bu entegrasyonla birlikte hal hazırda sitelerinde Google…

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0
FinTech
17 görüntüleme
FinTech
17 görüntüleme

Çevrimiçi ödeme dünyasında bir kahraman: 3D Secure 2.0

Tahsin Özyer - 24 Haziran 2019

Finartz, Medium'da 3D ödemenin ne olduğunu, neden ortaya çıktığını ve 3D Secure 2.0'ı anlatan bir makale yayınladı. Okuyucularımıza aktarıyoruz. Çevrimiçi…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 24 Haziran 2019
Newsletter
11 görüntüleme
Newsletter
11 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 24 Haziran 2019

Ahmet Usta - 24 Haziran 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.