FinTech dünyasının önde gelen ülkelerinden Singapur, bu kez tek bir QR kod içinde birden fazla ödemenin seçilebileceği yeni teknolojisini tanıttı.

Singapur Mali Otoritesi (MAS) ve Türkiye’deki BTK’nın Singapur’daki karşılığı diyebileceğimiz Bilgi İletişimi Medya Geliştirme Kurumu (IMDA), birden fazla seçeneği tek QR kodda sunan yeni bir teknolojiyi duyurdu.

SGQR adı verilen hizmet hem lokal hem de uluslararası ödeme platformu sağlayıcılarını destekliyor. Lansman itibariyle PayNow, NETS, GrabPay, Liquid Pay ve Singtel DASH’i destekleyen yeni servisin, önümüzdeki 6 aylık dönemde 27 farklı servise uyumlu olacağı açıklandı.

MAS yetkilileri yaptıkları açıklamada, tüketicilerin istedikleri servisi kolayca görüp seçebileceğini kaydetti. Türkiye’deki ortak POS kullanımına benzer bir yapıya sahip olan servis ile mağazalarda daha az karmaşa olacak ve ödeme işlemleri daha hızlı gerçekleşebilecek.

Yapılan açıklamada SGQR’ın bir terminal gerektirmediği kaydedilirken bu sayede elektronik ödeme servislerinin kullanımı için daha ucuz bir yol olduğu da ifade edldi.

SGQR’ı destekleyen uluslararası kurumlar arasında Alipay, American Express, Çin Bankası, DBS, Mastercard, United Overseas Bank, UnionPay, Visa ve Tencent bulunuyor.