İngiltere merkezli Financal Data and Technology Association (FDATA), Kuzey Amerika biriminin faaliyete başladığını duyurdu.

Gerek Birleşik Krallık gerekse Avrupa’da açık bankacılık standartlarının tasarlanması ve uygulanmasında son beş yılda önemli bir rol oynayan Finansal Veri ve Teknoloji Derneği (Financial Data and Technology Association – FDATA), bundan böyle Kuzey Amerika ülkelerine de destek verecek.

Yapılan açıklamaya göre kurum, yeni birimi üzerinden ABD, Kanada ve Meksika’daki standartların oluşumuna yardımcı olacak. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi bu ülkelerde de açık bankacılık standartlarının ve çerçevelerinin benimsenmesini savunacak olan kurum böylece küresel standartların oluşmasına da katkı verecek.

FDATA Kuzey Amerika, bu kapsamda kanun yapıcılar, düzenleyici kurumlar, finans kurumları ve diğer sektör ile tüketici paydaşlarıyla birlikte hareket edecek. PSD2’nin Avrupa’da uygulanmasına ve Birleşik Krallık’taki Open Banking organizasyonunun lansmanına öncülük eden Gavin Littlejohn grubun küresel başkanı, FDATA Global’in yönetim kurulunda görev alan Steve Boms ise FinTech endüstrisi Yönetici Direktörü olarak çalışmalarını sürdürecek.

Açıklamada, FDATA Kuzey Amerika’nın ilk üyeleri de açıklandı. Buna göre Equifax Kanada, Intuit, Kabbage, Morningstar, Moven, Onist, Questrade, Quciken Loans ve Envestnet Yodlee, derneğin ilk üyeleri olarak sıralandı.