Yapay zeka en fazla etkiyi RegTech üzerinde sağlamıyor olabilir. Ancak gelişimine hızlı bir katkı verdiği de bir gerçek.

Yapay zekalı evler, otomobiller, mobil uygulamalar, kişisel finans danışmanları, chatbot’lar… Ne kadar sürer bilinmez ama yapay zeka tarafından yönetilen şehirler de görürsek çok şaşırmamak gerekiyor. Konu finans sektörüne sağladığı faydalarla zaten artık sektör tarafından biliniyor ve benimsenmiş durumda. Peki, bir teknoloji şirketinin yöneticisinin gözünden yapay zeka ve RegTech bileşimi nasıl görünüyor?

Fujitsu’nun, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Orta Doğu ve Hindistan bölgelerinden sorumlu başkan yardımcılarından Andy Stevenson, yapay zekanın RegTech’in gelişimine hız kattığına dikkat çekiyor. Ciol.com’da konuyla ilgili olarak “RegTech is developing rapidly with AI and ML” başlıklı bir makalesi yayınlanan Stevenson, otomasyon, yapay zeka ve özellikle makine öğrenmesi teknolojilerinin pek çok RegTech çözümünün kalbinde olduğunu ifade ediyor.

Bu teknolojilerin hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış veri kümeleri arasında karmaşık örüntü eşleşmelerine yardımcı olduğunu kaydeden Stevenson, örnek olarak ise sahtecilikle ilgili potansiyel vakaları işaret eden veri anormalliklerinin tespitini veriyor.

RegTech’te yüksek oranda kullanılan teknolojilerden birinin dolandırıcılığı tanımlama becerisi olduğunu ifade eden Andy Stevenson, bunun ardında yapay zekanın birbiriyle ilgisiz gibi görünen veri kümeleri arasında ilişki kurabilme yeteneği olduğunu kaydediyor. Stevenson bununla birlikte geleneksel sistemlerin veri ambarlarında arama yapabildiğini, ancak yapay zekanın çok sayıda veri kaynağını tarayabildiğine dikkat çekiyor.

Facebook ve RegTech ilişkisi

Andy Stevenson, eğitimli algoritmaların sahip olduğu çoklu kaynak tarayabilme yeteneğinin farklı kanallar için de kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Yapay zeka destekli bir RegTech çözümünün borsa endeksleri, haber siteleri ve sosyal platformlar gibi aralarında doğrudan bir ilişki olmayan veri kaynaklarındaki modellerin de aynı anda değerlendirilebileceğinin altını çiziyor.

Stevenson örnek olarak ise Facebook ve RegTech ilişkisini veriyor. Makine öğrenmesi yeteneğine sahip bir uygulamanın her hafta yüzlerce hatta binlerce ticari işlem içeren bir finansal hizmet veritabanı üzerinde çalışabileceğini kaydeden Stevenson, bu verileri Facebook gibi sosyal platformlardan elde edilen verilerin eklenebileceğini belirtiyor. Bu sayede Facebook’taki bir hareketin ticari bir işlemle ilgili olup olmadığının yapay zeka ile tespit edilebileceğinden söz eden Stevenson, haber siteleri, borsa hareketleri gibi kaynaklara ait veri setlerinin de analiz sürecine dahil edilebildiğine dikkat çekiyor.

Bu tip çözümlerin RegTech’in potansiyelini yansıttığını belirten Fujitsu Başkan Yardımcısı Andy Stevenson, yapay zekanın RegTech’in finans kurumlarındaki şeffaflık ve uyumu artırma ve sahteciliğe karşı korunmaya yardımcı olacak bir teknoloji içerdiğinin altını çiziyor.