Geleceğin dijital bankasını oluşturmak için 4 temel strateji

24 Eylül 2018
503 Görüntüleme

Dijital bankacılık artık yalnızca müşterilere ulaşılan yeni bir kanal değil, aynı zamanda her ölçekteki finansal kurumlar için bir zorunluluk.

Dijital bankalar hayatımıza yeni girmedi. Ama geldiğimiz noktada dijital banka üzerinden de hizmet sunma neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Bunun en çarpıcı örneği ise doğrudan dijital banka olarak kurulup bugün geleneksel bankalarla ciddi rekabete giren kurumlar.

Kimi zaman ilgi çekici makalelerini sizlerle paylaştığımız Financial Brand yöneticilerinden Jim Marous, son yazısında bu konuya dikkat çekiyor. Gelecekte kurumların etkili bir şekilde rekabet edebilmek adına her bir banka ya da kredi birliğinin dijital platform stratejilerini iyi bir şekilde belirlemesi gerektiğini ifade eden Marous, “4 Key Strategies To Create a Future-Proof Digital Bank” başlıklı yazısında 4 temel strateji öneriyor: Omnichannel bankacılık, modüler bankacılık, açık bankacılık ve akıllı bankacılık.

Omnichannel bankacılık: Omnichannel, multichannel ve optichannel kavramlarının on yıldan uzun bir süredir iş dünyasının yöntem sözlüğüne dahil olduğunu kaydeden Marous, sunulan hizmetlerin tüm kanallarda aynı şekilde göründüğü ve hissedildiği bir çeşitlilik olması gerektiğini savunuyor. İnsanların farklı iş yapış ve düşünme şekillerinin olduğuna işaret eden Marous, buna en yakın örneğin Google olduğunu kaydediyor.

Modüler bankacılık: Eski bir işletim sistemi üzerinde dijital bir gelecek inşa etmenin çabaların boşa çıkmasını ve verimsizliğe yol açacağına dikkat çeken Jim Marous, teknoloji tabanlı büyük teknoloji ve FinTech şirketlerinin, tekliflerin ve dağıtımın özelleştirilmesine izin veren modüler sistemler kullandığına vurgu yapıyor. Bu tip bir yapının, çözümlerin çevikliğini artırma ve kurumların tüketici beklentilerine hızlı bir şekilde yanıt verebilme yeteneğine sahip olduğunu belirten Marous, amacın yeni ürün, özellik ve fonksiyonların hızla ve sıfır marjinal maliyete yakın bir şekilde sunulması olduğunu belirtiyor. Marous’a göre böyle bir yapıyla inovasyona olanak tanınıyor ve tüketici adına proaktif bir gelişim potansiyeli de sunulabiliyor.

Açık bankacılık: Marous, Açık Bankacılık yaklaşımının, dışarıdan gelen finansal hizmetlerin sunulması için bir temel oluşturmanın ötesinde, tüm bankacılık ekosistemini finansal olmayan çözümleri de içerecek şekilde değiştireceğinden söz ediyor. Gerçek bir açık bankacılık hizmetinin, bir dizi kuruma giriş yapmak yerine, finansal yaşamın tüm yönlerine tek bir yerden erişebilme olanağı sunduğunu belirten Marous, tüm finansal hizmetlerin tek bir kontrol panelinde ya da uygulamada görünebilir olması gerektiğini savunuyor.

Akıllı bankacılık: Günümüzde tüketicilerin, kurumların tamamen kişiselleştirilmiş deneyim sunabilme yeteneğine sahip olduğunu bildiklerini kaydeden Marous, Amazon, Google, Uber ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin tüketicileri bu yeniliğe alıştırdıklarını belirtiyor. Bankaların, bu beklentiye ayak uydurarak kişisel verileri ve gelişmiş analizleri kullanabilme yeteneğinin gelecekte öncelikli farklılaştırıcı unsur olacağını söyleyen Marous, otomatik davranış takibi temelli teknolojilerin, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik değerli bilgiler sağladığını ve bankalara ilgili tavsiye ve teklifler sunabilme desteği sağladığına işaret ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
10 görüntüleme
Açık Bankacılık
10 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
9 görüntüleme
Basın Bülteni
9 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.