Bireysel finans botu Cleo’ya 10 milyon dolar yatırım

25 Eylül 2018
241 Görüntüleme

Yapay zeka destekli bireysel finans robotu Cleo, Balderton Capital öncülüğünde gerçekleşen 10 milyon dolarlık A Serisi fonlama oturumu sonrası kendi finansal çözümlerini sunmaya hazırlanıyor.

Cleo’nun mevcut yatırımcıları arasında Skype Kurucusu Niklas Zennstrom, TrnasferWise Kurucusu Taavet Hinrikus ve LoveFilm Kurucu Ortağı Simon Franks gibi isimler yer alıyor. 2016 yılında kurulan Londra merkezli FinTech girişimi, kullanıcıların banka hesaplarıyla entegre çalışıyor.

Yapay zeka teknolojilerinden faydalanan Cleo, tıpkı diğer bireysel finans servisleri gibi tüketicinin harcama alışkanlıklarını analiz edip, işlem geçmişinden faydalanarak paranın daha etkin yönetimine yönelik tavsiyelerde bulunuyor.

Cleo’nun kurucu ekibi, daha önce uzun yıllar Google, Wonga ve Amazon gibi teknoloji devlerinde makine öğrenimi alanında uzmanlaşmış deneyimli uzmanlardan oluşuyor. Sohbet botu (chatbot), Facebook Messenger anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden tüm İngiliz banka ve kredi kartı hesapları için analizler ve tavsiyeler sunabiliyor.

Nisan ayında okyanusu aşıp ABD pazarına giriş yapan Cleo, burada sadece dört ayda 350 bin kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. 10 milyon dolarlık A Serisi yatırım sonrası Cleo’nun hedefinde yeni pazarlara girmek ve yeni finansal çözümler sunmak var.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
10 görüntüleme
Açık Bankacılık
10 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
9 görüntüleme
Basın Bülteni
9 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.