İrlanda’nın Ar-Ge merkezi Adapt Centre, ülkede bir FinTech ekosistemi kurmak için 5 milyon Euro’luk bir araştırma programı başlattığını duyurdu.

FinTech Fusion adıyla İrlanda’daki Adapt Centre tarafından oluşturulan yeni program, akademi ve sektör arasında araştırma odaklı bir iş birliği olarak Dublin’de hayata geçiriliyor. Ödeme teknolojileri, RegTech ve InsurTech alanlarında veri güdümlü araştırmalar yaparak yeni ufuklar açmayı planlayan program hakkında konuşan Maliye ve Kamu Harcamaları Bakanı Paschal Donohoe TD, FinTech Fusion’ın İrlanda’ya gelişmekte olan teknolojilerde bir ön avantaj sağlayacağını ifade etti.

Bakan Donohoe, “Açık ekonomimiz ve hem teknoloji hem finansal servisler konusundaki güçlü geçmişimizle FinTech Fusion birleştiğinde, daha yüksek niteliğe sahip istihdamın zenginleştirilmesini sağlayacağız.” diye ekledi.

Adapt Centre tarafından yapılan açıklamaya göre FinTech programının kapsamı yapay zeka, mobil uygulamalar, büyük veri analitiği, bulut bilişim ve dağıtık defter teknolojileri (DLT) olarak belirlendi. Blockchain tabanlı iş yapılarının insan müdahalesini ve dolandırıcılığı en aza indireceğini belirten program, risk öngörüleri ve yüksek hasara neden olabilecek tehditlerin minimum düzeye indirilmesi için de yasal mevzuatların devreye girmesi gerektiğini ifade ediyor.

Açıklamaya göre, gelişmekte olan bu teknolojiler, geleneksel finans servislerinin iş modellerine baskı kuruyor. Bankaların ve özel sektör şirketlerinin bu yıkıcı dönüşüme nasıl tepki vereceği ise gelecekteki başarının şekillenmesini sağlayacak. Banking Tech haberine göre FinTech Fusion’ın akademik araştırmacıları, Deutsche Börse, Fidelity Investments, Microsoft ve Gecko Governance gibi bir dizi finans ve teknoloji şirketiyle dirsek temasında çalışacak.