FinTech’te sınır ötesi iş birlikleri artmaya devam ediyor. Bu konuda en aktif ülkelerden Singapur, Rusya ile FinTech ekosistemi için mutabakat imzaladı.

Rusya – Singapur İş Forumu, bu kez FinTech adına önemli bir gelişmeye sahne oldu. İki ülke arasında FinTech alanındaki iş birliğini geliştirmek için imzalanan mutabakat ile yeni girişimlerin ortak çalışmalar yürütülmesi amaçlanıyor.

Fintech Singapur tarafından duyurulan anlaşma, Rusya Başbakan Yardımcısı Maxim Akimov ile Singapur Başbakan Yardımcısı ve MAS Başkanı Tharman Shanmugaratham tarafından imzalandı.

İmzalanan mutabakat ile iki ülkedeki FinTech girişimlerinin küresel pazarda rekabet avantajı sağlaması ve ortak inisiyatifler ile yeni ürün ve çözümler geliştirilmesi hedefleniyor. Anlaşmayı takiben ayrıca Rus İhracat Merkezi, Skolkovo Vakfı ve Sistema Asia Capital arasında bir mutabakat daha gerçekleştirildi.

Anlaşma hem Singapur hem de Rusya’daki “inovasyon merkezleri” üzerinden yürütülecek. Şirketlerin irtibat noktası ise Rusya’da Skolkovo İnovasyon Merkezi, Singapur’da ise Sistema Asia platformu olacak.

Yapılan açıklamada iki ülke arasındaki e-ticaret hacmine de dikkat çekildi. Son beş yılda yaklaşık yüzde 20 büyüyen bu pazarın 2020 yılında 21 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması öngörülüyor.