Hollanda, FinTech konusunda ilk akla gelen ülkelerden biri olmayabilir. Ama daha şimdiden 6 farklı markayla küresel rekabette öne çıkmış durumda.

Hollanda FinTech ekosistemi son zamanlarda oldukça hareketli günler yaşıyor. Finans sektörü güçlü bir yapıya sahip olan ülke, bu sayede FinTech şirketlerinin gelişimi için de uygun bir zemine sahip görünüyor.

Ülkedeki öne çıkan FinTech şirketlerine bakıldığında ise kuruluş tarihi 2006’ya kadar giden altı farklı şirket öne çıkıyor. Benelux bölgesindeki yeni girişimlere yönelik yayın yapan Silicon Canals sitesinin derlediği altı şirketlik liste ve faaliyet alanları ise şu şekilde sıralanıyor.

Adyen: 2006’da kurulan ve yalnızca Hollanda’nın değil, küresel ölçekte en eski FinTech şirketleri arasında bulunan Adyen, e-ticaret yapanları aralarında Visa ve MasterCard da olmak üzere dünya çapında 250 ödeme yöntemine bağlayan uçtan uca bir altyapı sunuyor. eBay’in de birincil ödeme sağlayıcısı olan şirket ayrıca Uber, Netflix, Facebook, Spotify, Etsy, Vodafone, Sephora, Loreal ve Booking.com gibi küresel çapta marka olmuş müşterilere de sahip. Amsterdam’da kurulan şirketin halen Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’da ofisleri ve bu ofislerde tam zamanlı çalışan 700’e yakın personeli bulunuyor.

Ohpen: Eski çekirdek bankacılık sistemlerinin kısıtlamalarını ortadan kaldırmak için bulut tabanlı çekirdek bankacılık yazılımı geliştiren şirketin kuruluş tarihi 2009. Eski perakende bankacılık uzmanları tarafından kurulan şirket, iki ayrı yatırım turunda 40 milyon Euro toplamayı başarmış.

Bux: Yine Amsterdam merkezli şirketin kuruluş tarihi 2014. Hisse senedi alım satımını erişilebilir ve uygun maliyetli hale getiren bir çözüm sunan şirketin Avrupa geneline 1.3 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor.

FRISS: Gartner tarafından Avrupa’da alanında pazar lideri olarak gösterilen FRISS, sigorta şirketlerine yönelik dolandırıcılıkla mücadele, risk yönetimi ve uyumluluk odaklı analiz yazılımları sunuyor. 2006 yılında Utrecht’te kurulan FRISS, yapay zeka destekli uygulamasını, kurulduğu günden bu yana geliştirdiği sigorta sektörüne yönelik çözümüyle buluşturuyor. Şirket, halen 17 farklı ülkeden müşterilere sahip.

Digital Insurance Group: Listedeki diğer şirketlere oranla yeni kurulmuş diyebileceğimiz Digital Insurance Group’un (DIG) kuruluş tarihi Temmuz 2017. Şirketin hem Avrupa hem de Güney Amerika’da müşterileri bulunuyor. DIG’in yatırımcıları arasında sigorta sektörünün köklü şirketlerinden Zurich Insurance Group da bulunuyor.

Blanco Services: 2015 yılında kurulan şirket, varlık yöneticilerinin ve yatırım şirketlerinin teknoloji ile nasıl ölçeklendirilebileceğini belirliyor. Şirket, son olarak Nisan 2018’deki yatırım turunda 2 milyon Euro fon toplamayı başarmış.