Kısa süre içerisinde dev haline gelen ve Silikon Vadisi’nin en çok dikkat çeken girişimlerinden biri olmayı başaran Stripe, değerini 20 milyar dolara yükseltti.

Ödeme platformu Stripe, Tiger Global Management tarafındandan yönetilen fonlama turunda topladığı 245 milyon doların ardından, değerini 20 milyar dolara çıkardı. DST Global ve Sequoia’nın yanı sıra, mevcut yatırımcılar Andreessen Horowitz, Kleiner Perkins, Khosla Ventures, General Catalyst ve Thrive Capital ile birlikte fonlama turuna katılan diğer kurumlar oldu.

Stripe’ın müşterileri arasında Google ve Uber de bulunuyor

İlk kez 2010 yılında İrlandalı kardeşler 2010 Patrick ve John Collison tarafından kurulan Stripe, çevrimiçi satış yapanların kart ödemelerini kabul etmelerini kolaylaştırarak multi milyon dolarlık bir şirkete dönüştü.

Kısa süre içinde dikkat çeken Stripe’ın müşterileri arasında, Google ve Uber gibi şirketlerin yanı sıra, birçok tekil kullanıcı ve büyük işletme bulunuyor. Stripe kısa süre önce yaptığı yeni hamlesiyle beraber, çevrimiçi perakendecileri hedefleyen bir online satış noktası terminali paketini piyasaya sürdü. Bunun dışında, şirketin nakit avans hizmeti üzerinde çalıştığı biliniyor.

245 milyon dolarlık taze fon desteği, ABD ve Dublin’deki mühendislik ekipleri için işe alımlarda kullanılacak. Bu ek olarak Stripe Singapur merkezi için de girişimlere başladı.