FinTech alanında aktif olan girişim ve işletmeler, Litvanya Merkez Bankası tarafından oluşturulan yasal sandbox ortamında, yeni hizmetlerini test etme imkanı bulacaklar.

Merkez Bankası tarafından sağlanan sanbox ortamı için ilk başvurular 15 Ekim’de başlayacak. Yeni özgür ortamla beraber FinTech şirketleri, yeni hizmetlerini tüketicilerle beraber canlı bir şekilde test edebilecekler.

“İnovasyon dostu bir alan geliştirerek, yeni finansal çözümlere daha hızlı ve kolay şekilde erişimin yolu açmayı hedefliyoruz. Sanbox ortamında yeşeren fikirler, hızla gelişerek finans piyasasındaki rekabeti artırabilir.” diyen Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas, oluşacak rekabet ortamının, tüketicilere daha uygun, daha güvenli ve daha ucuz finansal hizmetler sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Sanbox ortamı girişimcilere özgürlük sunacak

Sanbox ortamında bazı düzenleyici yasalar askıya alınacağı için, test yapan şirketler inovasyon noktasında etkili hamleler yapabilecekler. Testlerin başarılı olması halinde de bu hizmetleri kolayca piyasaya sürebilecekler. Düzenleyici sanal alan, hem yetkili finans kurumlarına hem de piyasaya yeni katılan şirket ve girişimlere açık olacak.

Litvanya Merkez Bankası, sağlanan özgür ortamın imkanlarıyla, piyasaya sürülecek yeni finans hizmetlerinin olası negatif etkilerini azaltmayı veya tamamen yok etmeyi planlıyor.